Leichteri päev 2016

Teadus

Leichteri päev 2016

Eesti Muusikateaduse Seltsi traditsiooniline Leichteri päev toimub esmaspäeval, 28. novembril algusega kell 16.15 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia auditooriumis A402.

Päevakava

16.15 EMTSi aastakoosolek (seltsi liikmetele) – aruanne EMTSi tegevusest viimase aasta jooksul, revisjonikomisjoni aruanne ja kohapeal tõstatatud küsimused

Ettekanded (avatud kõigile):

17.00 Ignazio Macchiarella (Cagliari ülikool)* – "Multipart music as a specific mode of musical thinking, expressive behavior and sound"

18.00 Mart Humal (EMTA) – "Võimalikke asitõendeid Mozarti surma asjaolude kohta”

18.30 EMTSi ja EMTA muusikateaduse osakonna aastaraamatu “Res Musica 8” ning “Composition as a Problem 7” esitlused

19.00 Kohvilaud

*Ignazio Macchiarella on itaalia etnomusikoloog, kelle peamisi uurimissuundi on mitmehäälsus muusikalise mõtlemise alusena, muusika roll (religioossetes) rituaalides ja improvisatsioon vokaalmuusikas. Vt ka https://www.mdw.ac.at/ive/emm/?PageId=47

Fotol Ignazio Macchiarella

Jubilate: Ants Üleoja 80

Üldine

Jubilate: Ants Üleoja 80

Laupäeval, 26.novembril kell 17 tähistatakse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis suurejoonelise kontserdiga emeriitprofessor Ants Üleoja 80. sünnipäeva. Esinevad Ants Üleoja õpilaste koorid.

Esinevad: 
- RO Estonia ooperikoor ja dirigent Elmo Tiisvald, 
- RO Estonia noormeeste koor ja dirigent Hirvo Surva, 
- Püha Miikaeli poistekoor ja dirigent Kadri Hunt, 
- Kammerkoor “Helü” ja dirigent Küllike Joosing, 
- Vanalinna Muusikamaja mudilaskoor ja dirigent Maret Alango,
- Orissaare tütarlastekoor ja dirigent Anne Kann, 
- Segakoor Tarbatu ja dirigent Lauri Breede

ANTS ÜLEOJA 
Ants Üleoja õppis koorijuhtimist Tartu Muusikakoolis Roland Laasmäe klassis ja seejärel Tallinna konservatooriumis Tuudur Vettiku juhendamisel. 1957. aastal oli ta II kursuse üliõpilasena trükikoja “Ühiselu” segakoori dirigent. Sellele järgnes Sindi kultuurimajas segakoori, meeskvarteti ja naisansambli juhendamine. 1962 sai temast Tallinna Pedagoogilise Instituudi meeskoori, Tallinna Kammerkoori ja Vabariikliku Koorijuhtide Segakoori dirigent. 1968-1990 oli Üleoja Eesti Raadio Segakoori dirigent ja alates 1987. aastast ka (EKE) Inseneride meeskoori peadirigent. 1991-1997 seisis Ants Üleoja RAMi ees. Alates 1995. aastast on ta juhatanud Oonurme segakoori. Alates 1975. aastast on ta olnud üldlaulupidude dirigent ja 1990. aastal üldlaulupeo kunstiline juht. 
1972-2012 on Ants Üleoja olnud Tallinna Riikliku Konservatooriumi, praeguse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud: 1972 vanemõpetaja, 1979 dotsent, 1989 professor, 2004 emeriitprofessor. 
Ants Üleoja on mitmete kooride ja ühingute auliige, 1998 sai ta Gustav Ernesaksa nimelise koorimuusika preemia ja 2001 Valgetähe III klassi teenetemärgi. 2006 pälvis ta Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri Sihtkapitali aastapreemia ja 2015 Eesti Kultuurkapitali Ida-Virumaa ekspertgrupi elutööpreemia.

EMTA ja PÖFF kutsuvad: William Goldsteini avatud meistriklass

Üldine

EMTA ja PÖFF kutsuvad: William Goldsteini avatud meistriklass

Reedel, 25. Novembril kell 14.30-16.30 toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orelisaalis A404 William Goldsteini (USA) avatud meistriklass "Reviving the Lost Art of Instant Composition".

William Goldstein on töötanud muusikaloojana nii Motown Recordsis kui ka CBS Masterworksis ning avaldanud üle 50 albumi. Ta on loonud muusika enam kui 50 filmi- ja teleprojektile, sealhulgas ka „Fame“ ja „The Miracle Worker“, samuti kirjutanud artikleid New York Timesile ja Los Angeles Timesile. Teda peetakse muusikas arvutite ja elektrooniliste instrumentide kasutamise teerajajaks. William Goldsteini kõige silmapaistvam saavutus helilooja ja pianistina on üritus „Instant Composition“, kus ta annab oma teadmisi edasi meistriklasside, kontsertide ja albumite kaudu.

Meistriklass toimub koostöös Pimedate Ööde Filmifestivaliga ning on avatud kõigile filmimuusikahuvilistele erialast sõltumata.


III Tallinna rahvusvahelise pianistide konkursi võitis Anna Szałucka Poolast

Konkurss

III Tallinna rahvusvahelise pianistide konkursi võitis Anna Szałucka Poolast

III Tallinna rahvusvahelise pianistide konkursi žürii kooseisus: Ian Fountain (žürii esimees), Zbignevas Ibelgauptas, Yuri Gildiuk, Roland Krüger, Peep Lassmann, Staffan Scheja ja Ming Yang määras konkursi tulemuste põhjal järgmised preemiad:

I preemia, 10 000 eurot                 Anna Szałucka

II preemia, 7 000 eurot                 Boqiang Jiang 

III preemi, 5 000 eurot                  Daria Parkhomenko

Finalistidiplomid á 1000 eurot     Risa Ohkubo

                                                          Adrian Brendle

                                                          Justas Stasevskij

Eripreemiad:
- Eesti Klaveriõpetajate Ühingu eripreemia kõige nooremale II vooru jõudnud mängijale: Karl Johan Nutt
- Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi eripreemia Heino Elleri kohustusliku teose (Kellad) esituse eest: Anna Szałucka
- Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri preemia – esinemine ERSOga lähema kahe hooaja jooksul: Anna Szałucka
- Eesti Kontserdi preemia – esinemine Eesti Kontserdi hooaja 2016/2017 klaverisarjas: Anna Szałucka
- Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia eripreemia – soolokontsert EMTA kontserdihooajal 2017/2018: Boqiang Jiang

Anna Szałucka (s.1991, Poola) õpib Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias Ian Fountaini käe all. Ta on mitmete pianistide konkursside laureaat. Anna on andnud kontserte üle kogu Euroopa koostöös F.Chopini Instituudi, Viini Beethoveni Ühingu, Arthur Rubinsteini Rahvusvahelise Muusikafondi, BBC Radio 3 ja 4 ning Radio Gdańskiga. Anna on saanud ka Poola teadus- ja kõrgharidusministeeriumi ning Poola kultuuri- ja muinsuskaitseministeeriumi auhinna.

 

 

EMTA õppejõud Mart Laas pälvis EV Presidendi Kultuurirahastu  hariduspreemia

Üldine

EMTA õppejõud Mart Laas pälvis EV Presidendi Kultuurirahastu hariduspreemia

Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu 2016. aasta hariduspreemia saajate hulgas on Tallinna Muusikakeskkooli ja EMTA Interpretatsioonipedagoogika instituudi tšellopedagoogika õppejõud Mart Laas. 

Preemia kätteandmisel tänas Mart Laas riigipead tunnustuse eest, öeldes: «Me armastame oma tööd õpetajatena ja aitame noortel leida eriala, mida nemad armastaksid. Mida vanemaks ma saan, seda rohkem ma sellele mõtlen. Ma olen õnnelik inimene. Kui inimesed on õnnelikud, siis on õnnelik ka riik, sest riik ongi inimesed.” 

Õnnitleme!

EMTA üliõpilased juhendavad noorteorkestreid laulupeo kava ettevalmistamisel

Määratlemata

EMTA üliõpilased juhendavad noorteorkestreid laulupeo kava ettevalmistamisel

Tänavu sügisel käivitus EMTA Interpretatsioonipedagoogika instituudi ja Eesti Sümfooniaorkestrite Liidu koostööprojekt, mille raames EMTA keelpilli- ja puhkpilliüliõpilased abistavad Eesti noorteorkestreid XII noorte laulu- ja tantsupeo kava õppimisel ja ettevalmistamisel. Seni on kümme üliõpilast käinud noori pillimängijaid juhendamas Kärdla, Narva, Paide ja Rapla orkestrilaagrites. Osalejate tagasiside on olnud ainult tunnustav ja positiivne: „Oli väga vajalik kogemus, ootan järgmist korda“, „Kärdla muusikakool oleks tänulik sellise koolituse eest ka kevadpoolaastal“, ,„Lastel oli tore orkestris koos kogemustega muusikutega mängida“. Projekt on andnud EMTA üliõpilastele pedagoogilise praktika raames väga vajaliku orkestrijuhendamise kogemuse ning võimaluse panustada suure muusikapeo õnnestumisse. Koostöö on jätkumas kevadsemestril.

Tänavuse Heino Kaljuste fondi stipendiumi saab Roosi Rõõmusaare

Üldine

Tänavuse Heino Kaljuste fondi stipendiumi saab Roosi Rõõmusaare

Täna tähistame Heino Kaljustele pühendatud Koolimuusika päeva ning selle puhul annab Eesti Rahvuskultuuri Fondi Heino Kaljuste sihtfond üle stipendiumi ühele muusikapedagoogika üliõpilasele. Tänavuse Heino Kaljuste stipendiumi saab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrant Roosi Rõõmusaare.

Stipendium antakse üle täna kell 14.00-16.30 Tallinna Huvikeskuses "Kullo" (Mustamäe tee 59) toimuval Koolimuusika päeval. Lisaks tunnustatakse Eesti Muusikaõpetajate Liidu korraldatud konkursi "Loo laulule kaasmäng" parimaid. 

Koolimuusika päeva puhul on kavas kaks ettekannet:
-Uurides muusikalist võimekust. Magistritöö panus noore õpetaja portfelli
Reet Ristmägi - Ruila Põhikooli muusikaõpetaja, H. Kaljuste fondi laureaat 2014

- Õpetaja ja õpilase (dirigendi ja laulja) mitteformaalne kontakt kasvamise olulise osana
Enn Tammaru - Tallinna Tehnikakõrgkooli ehitusteaduskonna õppejõud, Tütarlastekoori Ellerhein lastevanemate komitee liige aastatel 1982-1990

Muusikaliste etteastetega kostitavad Tallinna huvikeskuse “Kullo” kollektiivid: Kullo Poisteansambel, kooristuudiod “Ellerhein” ja “Raduga” ning solistid.

Heino Kaljuste fond loodi 2000. aastal sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond, Eesti Muusikaakadeemia ja Eesti Muusikaõpetajate Liidu poolt. Fondi eesmärk on jäädvustada professor Heino Kaljuste mälestust kooli- ja koorimuusika edendajana, teavitada üldsust koolimuusika erialast, muusikaõpetuse ülesannetest ja eesmärkidest ning probleemidest üldhariduse tasandil. Fond annab välja stipendiume muusikaõpetajale ja muusikapedagoogika üliõpilasele.

Heino Kaljuste fondi stipendiaadid:
Ilme Indas, Janne Fridolin 2002
Tiia-Ester Loitme, Kätlin Puhmaste 2003
Undel Kokk, Inna Rüü 2004
Kadri Leppoja, Lii Tooming 2005
Eve Karp, Natalja Kuzina, Jaanus Kann 2006
Taavi Esko, Aarne Saluveer, Kulla-Siiri Sassjan 2007
Lydia Rahula, Monika Jaaguri 2008
Jaanus Väljaots 2009
Ene-Juta Üleoja, Kaja Kaus 2010
Heli Karu 2011
Annelii Traks 2012
Mari Ausmees 2013
Reet Ristmägi 2014
Ülle Sander 2015
Roosi Rõõmusaare 2016

EMTA kutsub: Beethoveni kantaadid Viljandis ja Tallinnas

Üldine

EMTA kutsub: Beethoveni kantaadid Viljandis ja Tallinnas

EMTA sümfooniaorkester, koor ja solistid toovad Tõnu Kaljuste dirigeerimisel kahel päeval publikuni suurejoonelised, enamasti vaid legendina tuntud “Keisrikantaadid” 1790. aastast, Beethoveni karjääri algusaegadest. 

Kontserdid toimuvad:
Reedel, 18.11 kl 19  Viljandi Pärimusmuusika aidas
Laupäeval, 19.11 kl 19 Estonia kontserdisaalis

Solistid:
Maarja Helen Oserov (viiul)
Maria Valdmaa (sopran)
Mati Turi (tenor)
Tamar Nugis (bass)

Kavas:
-       Beethoveni Leinakantaat WoO 87 keiser Joseph II surma puhul
-       Vaughan Williamsi "Lark Ascending"
-       Beethoveni Kantaat WoO 88 Leopold II keisriks kuulutamise puhul.

„19-aastane Beethoven väljendab uhke keisrialamana siirast aukartust ning koos eakaaslasest tekstiautoriga, mungaseisuses Severin Averdonkiga, pühitseb neis kantaatides surma ja ülestõusmise müstilist riitust. Beethoven ei elanud tolleaegses Bonnis ka keisrist nii kaugel, kui arvata võiks. Kuurvürst Maximilian Franz, kelle kapellis noor helilooja teenis, oli nii surnud keiser Josephi kui troonile tõusnud Leopoldi vend, ning sündmused olid Bonni õukonnas seega lausa perekondlikku laadi,“ rääkis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia muusikateaduse osakonna juhataja prof Toomas Siitan.

Kontserdid toimuvad koostöös Eesti Kontserdiga sarja "Kuldne klassika. Beethoven" raames.