EMTA Külaliskontserdil musitseerib viiuldaja Marina Chiche (Prantsusmaa)

Kontserdibüroo

EMTA Külaliskontserdil musitseerib viiuldaja Marina Chiche (Prantsusmaa)

Homme, 26. oktoobril kell 19 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis toimuval Külaliskontserdil musitseerib viiuldaja Marina Chiche (Prantsusmaa). Koos temaga astuvad publiku ette vioolamängija Sandra Klimaité (Leedu), viiuldaja Triin Ruubel ja tšellistid Henry-David Varema ning Marcel-Johannes Kits. Kontserdil kõlab Biberi ja Schuberti looming.

Marseille’s sündinud ja Berliinis elav viiuldaja Marina Chiche oskab publikut kütkestada ja vaimustada – Marina on kodus igas valdkonnas alates ajaloolisest interpretatsioonist kuni nüüdisteoste ettekanneteni, esitades iga nooti nakatava energia ja kirega. Tema kunstiline tegevus hõlmab esinemisi solisti, kammermuusiku ning ansamblijuhina. 2013. aastast töötab ta ka viiuliprofessorina Trossingeni muusikakõrgkoolis (Saksamaa). Muusika oma erinevates vormides, olgu siis pillimäng, kontserdil kõnelemine või ülikoolis õpetamine, on Maria sõnul kui vajadus, osa tema kunstilisest identiteedist ja suhtluslaadist.

Viiuldaja Triin Ruubel alustas muusikaõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis, mille lõpetas 2007 õpetaja Tiiu Peäske klassis. Ta jätkas oma õpinguid Saksamaal prof. Petru Munteanu käe all esmalt Rostocki kõrgemas teatri- ja muusikakoolis ning seejärel Augsburgi Leopold Mozarti instituudi magistrantuuris. Alates 2015. aastast töötab Triin õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning samast aastast ka Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsertmeistrina.

Leedu vioolamängija Sandra Klimaité alustas muusikaõpinguid oma kodulinnas Vilniuses. Alates 2012. aastast on tema elupaigaks Tallinn – siin on ta omandanud bakalaureuse kraadi (U. Ulijona ja M. Tampere-Bezrodny) ning jätkab hetkel oma haridusteed magistrantuuris (M. Tampere-Bezrodny). Sandra mängib mitmetes orkestrites: Junges Musikpodium, Animato, Järvi akadeemia orkester, Klaaspärlimäng sinfonietta, FIMM. Käesolevast sügisest on Sandra ka ERSO orkestrant, samuti võtab ta aktiivselt osa siinsest kammermuusikaskeenest.

Tšellist Henry-David Varema on olnud Berliinis resideerunud keelpillikvarteti Petersen Quartett liige, samuti on ta kuulunud Tallinna Keelpillikvarteti koosseisu. 2014 töötas Varema ühe hooaja Sydney Sümfooniaorkestris tšellorühma abikontsertmeistrina, lisaks on ta mänginud külalis- soolotšellistina Royal Northern Sinfonia kammerorkestris (Inglismaa), Carl Philipp Emanuel Bachi-nimelises kammerorkestris (Saksamaa), Müncheni Kammerorkestris ja Auckland Philharmonia sümfooniaorkestris (Uus-Meremaa). 1995. aastast on ta olnud Rahvusooper Estonia Sümfooniaorkestri liige (1997. aastast tšellorühma kontsertmeister). 2001. aastast töötab Henry-David Varema Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias tšello- ja kvartetiõppejõuna ning 2016. aastast täidab samas arendusprorektori kohustusi.

Marcel Johannes Kits on Eesti silmapaistvamaid noorema põlvkonna tšelliste. Ta on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli (õp. L. Leichter ja õp M. Laas) ja tudeerib alates 2014. aasta sügisest Trossingeni muusikakõrgkoolis (Saksamaa) Francis Goutoni klassis. Marcel on olnud edukas mitmetel konkurssidel, võitnud mh „Klassikatähed 2013“, vabariikliku keelpillimängijate konkursi 2015 ning hiljuti Johannes Brahmsi konkursi esikoha ja kaks eripreemiat Pörtschachis, Austrias. Aastatel 2010-2014 oli ta Astona rahvusvahelise suveakadeemia (Šveits) stipendiaat. Marcel on soleerinud mitmete Baltimaade orkestrite ees, sh. ERSO ja Tallinna Kammerorkester. Lisaks on ta soleerinud erinevate orkestritega Saksamaal ja Venemaal, ees seisavad kontserdid Iisraeli Sümfooniaorkestriga.

Kontserdil tuleb ettekandele:

Heinrich Ignaz Franz von Biber (1644 – 1704) Passacaglia in g sooloviiulile (kogumikust „Roosipärjasonaadid“, 1676?)
Franz Schubert (1797-1828) Keelpillikvintett C-duur op. post. 163, D 956
I Allegro ma non troppo
II Adagio
III Scherzo. Presto – Trio. Andante sostenuto
IV Allegretto. Più allegro. Più presto

H.I. F. von Biberi müsteeriumi- ehk roosipärjasonaadid on barokse viiulirepertuaari nõudlikumaid ja omapärasemaid teoseid. Lisaks tehnilistele ja polüfoonilistele väljakutsetele nõuab iga kogumikus sisaldav pala ka viiulikeelte tavalisest erinevat häälestust – skordatuuri. Kolme gruppi jaotatud viisteist sonaati viiulile ja basso continuole kujutavad stseene Jeesuse ja neitsi Maarja elust.

F. Schuberti kahe tšellopartiiga keelpillikvintett valmis septembris 1828, paar kuud enne helilooja surma. Schuberti kammermuusikalises luigelaulus sisalduvad tema küpse stiili parimad omadused: sümfooniline vorm, kaasahaarav kõlailu ja dramaatilised kontrastid. Kogu romantismiperioodi ühe kaunima teose kohal näib hõljuvat noorelt surnud inimese täitumata unistuste traagika. Kaks äärmust – illusioon igatsetud õnnest ja tegelikkuse fataalne eristumine sellest – iseloomustavad ka nimetatud kvinteti helikeelt.

Kontsert on tasuta.

EMTA kutsub: J.S.Bach “Johannese passioon”, dirigent Hans-Christoph Rademann

Üldine

EMTA kutsub: J.S.Bach “Johannese passioon”, dirigent Hans-Christoph Rademann

Laupäeval, 22. oktoobril kell 19 tuleb Tallinnas Kaarli kirikus ettekandele J.S.Bachi "Johannese passioon", mida dirigeerib Stuttgarti Bachi Akadeemia juht ja tunnustatud dirigent Hans-Christoph Rademann. Kontsert on tasuta.

Esitavad EMTA koor, orkester ja solistid Jörg Dürmüller (evangelist, Saksamaa), Siiri Johanson, Kadri-Liis Kukk, Aule Urb, Elo-Maarja Miilen, Edgar Tron, Hanno Mölderkivi, Mehis Tiits, Andreas Väljamäe, Janari Jorro, Kristjan-Jaanek Mölder, Raiko Raalik, Matti Torhamo.

Eelnevalt, 20. ja 21. oktoobril kell 18.30, on kõik huvilised oodatud EMTA kammersaalis toimuvatele "Johannese passiooni" workshop-kontsertidele. Mõlemal õhtul teevad muusikateadusliku sissejuhatuse Stuttgardi Bachi Akadeemia muusikateadlane Henning Bey ja dirigent Hans-Christoph Rademann ning kõlavad muusikalised näited teosest.

Koostöö EMTA ja Stuttgarti Bachi Akadeemia vahel leiab aset esimest korda. Lisaks dirigent Hans-Christoph Rademannile töötab tenor Jörg Dürmüller selle koostöö raames EMTA solistidega, tšellist Jan Freiheit keelpillidega ning oboemängija Julia Ströbel-Bänsch viib läbi puupuhkpillide proovid. Nii Jan Freiheit kui Julia Ströbel-Bänsch mängivad ka ise kontserdil kaasa. Orkestri kontsertmeister on EMTA varajase muusika keskuse õppejõud Meelis Orgse.

Dirigent Hans-Christoph Rademann on väga laia profiiliga muusik, kelle huvide hulka kuuluvad nii varase muusika ajastutruu interpretatsioon kui ka nüüdismuusika esmaettekanded. Rademann töötab koos maailmanimega ansamblitega nagu Collegium Vocale Gent, Akademie für Alte Musik, Freiburgi barokkorkester, Concerto Köln jt. Lisaks on ta tegutsenud peadirigendina Põhja-Saksa ringhäälingu (NDR) koori juures (1999-2004) ja RIAS kammerkoori juures (2007-2015). Alates 2013. aastast juhatab Rademann rahvusvahelist Stuttgarti Bachi Akadeemiat. Oma kunstilise tegevuse eest on Rademann pälvinud mitmeid riiklikke tunnustusi ja auhindu, sh. korduvalt Deutsche Schallplattenpreis erinevate CD-salvestuste eest.

Šveitsi tenor Jörg Dürmüller on Hans Kageli ja Eesti tenor Naan Põllu üks kunagisi lauluüliõpilasi Hamburgi muusikakõrgkoolist. Lisaks arvukatele ooperi- ja operetirollidele Saksamaal, Itaalias, Hispaanias ja Prantsusmaal, on Dürmüller oma elu jooksul kuulsust kogunud eelkõige evangelistina J. S. Bachi vokaalsuurteoste ettekannetel. Oma karjääri jooksul on Dürmüller teinud koostööd dirigentidega nagu Riccardo Chailly, Christopher Hogwood, Helmuth Rilling, René Jacobs, Ton Koopman jt. Dürmüllerit on tema salvestuste eest pärjatud mitmete auhindadega, sh ECHO ja Deutsche Schallplattenpreis. Aastast 2010 töötab Dürmüller vaatamata oma tihedale kontserdigraafikule ka õppejõuna Lausanne’i muusikakõrgkooli Fribourgi harus

Austria helilooja Georg Friedrich Haas osaleb EMTAs toimuval konverentsil

Teadus

Austria helilooja Georg Friedrich Haas osaleb EMTAs toimuval konverentsil

19. ja 20. oktoobril Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias toimuval konverentsil "Multimedia Composition: Fine Arts and New Technologies" osaleb austria helilooja, spektraalmuusika elav klassik, Georg Friedrich Haas.

Rahvusvahelise nüüdismuusika festivali AFEKT raames koostöös Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooliga toimuv konverents keskendub nüüdismuusika interdistsiplinaarsele olemusele, käsitledes  festivali peaheliloojate Georg Friedrich Haasi ja Toivo Tulevi,  samuti noorema põlvkonna ühe juhtiva multimeediahelilooja Simon Steen-Anderseni loomingut.

Konverentsil analüüsitavaid teemasid peegeldavad festivali workshopid ja kontsertidel kõlavad teosed.
Konverentsi lisainfo: ktkdk.edu.ee

Konverentsi korraldab Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool, finantseerib Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia EMTASTRA projekt).

Valdur Mikita ja Sabine Burger tutvustavad raamatut

Üldine

Valdur Mikita ja Sabine Burger tutvustavad raamatut "laulan laevatäie"

Neljapäeval, 13. oktooberril kell 16.30 räägivad Eesti Muusika - ja Teatriakadeemia orelisaalis Valdur Mikita ja Sabine Burger laulmisest ja raamatust "laulan laevatäie". Fotograaf Sabine Burger vaatab eesti kultuuri väljastpoolt tulnud šveitslase vaatenurgast, kuid Valdur Mikita sisemisest perspektiivist.

"Raamatus on kõike - juurtest latvadeni - ainult mõtle ja ümise kaasa, sugupõlvede laulutung veres vemmeldamas. Lausa tiibadega olendi tunne tekib, nagu Lauri Sommergi laulu kohta kirjutab.“ (Raamatu lugeja)

„Hääl on inimestel nii isiklik ja iseloomustav märk. Niimoodi oli minu soov, et raamat näitaks isiklikult ja poeetiliselt, mitte teaduslikult, kuidas laulmine inimestele mõjub ja miks ta laulab. Ja seda erinevates kihtides, kas iseenda jaoks, seltsielu jaoks, rahva jaoks. Ja laulmine kui väljendusvorm, kui tavalised sõnad enam ei suuda öelda, mis hinges on. Või seal, kus laulud avavad võimaluse maagilise maailmaga või jumalaga kõneleda. Laulupeod on minu jaoks nähtav püramiiditipp, mis paistab ka välismaale, mind aga huvitas samuti, kuidas inimene laulab tavalises elus, näiteks köögis, saunas, sünnipäevadel. Või kuidas koor on lauljatel nagu perekond ja peale muusikat on seltsielu ka oluline põhjus, miks keegi kooris laulab.“ Sabine Burger

Raamatu autorid: Sabine Burger, Lauri Sommer, Valdur Mikita, Eero Raun, Ly Seppel, Kristiina Ehin
www.laulanlaevataie.ee

 

EMTA külaliskontserdil esineb tunnustatud vioolamängija ja ülemhelilaulja Gareth Lubbe Saksamaalt

Kontserdibüroo

EMTA külaliskontserdil esineb tunnustatud vioolamängija ja ülemhelilaulja Gareth Lubbe Saksamaalt

Kolmapäeval, 12. oktoobril kell 19 toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis Külaliskontsert, kus astub üles Esseni Muusikakõrgkkooli professor, vioolamängija ja ülemhelilauljat Gareth Lubbe. 

Koos Gareth Lubbetiga musitseerivad kontserdil tema abikaasa, suurepärane pianist Hanna Heinmaa, tunnustatud tšellist ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia arendusprorektor Henry-David Varema ning Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsertmeister ja EMTA õppejõud, viiuldaja Triin Ruubel.

“Ülemhelilaulu, mida leiab vanades kultuurides üle maailma, on hakatud pidama kaasaaegse muusika osaks. Stockhausen oma teosega Stimmung (1968) oli üks esimesi lääne heliloojaid, kes polüfooniliste vokaaltehnikate iidseid traditsioone uurima ja kasutama hakkas. “Tierkreisi” partituuris innustab ta muusikuid seadma seda mistahes võimalikele koosseisudele,” ütles Gareth Lubbe. Kontserdiks Tallinnas on Gareth Lubbet loonud sellest teosest versiooni ülemhelile ja vioolale, mis põhineb kontserdi esinejate tähemärkidel: Skorpion, Kaalud, Kalad.

Kavas:

Franz Schubert (1797-1828)
– Keelpillitrio B-duur D471 (lõpetamata)

Karlheinz Stockhausen (1928 – 2007)/ Gareth Lubbe
– „Tierkreis. 12 Melodien der Sternzeichen“ („Sodiaak. 12 Tähemärgimeloodiat“ 1974-1975, seade vioolale ja ülemhelilauljale)

Johannes Brahms (1833 – 1897)
– Klaverikvartett nr. 3 c-moll op. 60 (1875)

Sissepääs tasuta!

Vaata lisa: ema.edu.ee/kontsert

Konkurss Gustav Mahleri Noorteorkestri projektides osalemiseks

Üldine

Konkurss Gustav Mahleri Noorteorkestri projektides osalemiseks

1.novembril 2016 toimub Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias ettemängimine Gustav Mahler Noorteorkestri (GMJO) 2017.aasta projektides osalemiseks. Ettemängimine algab kell 11.00 EMTA orelisaalis (ruum A404).

Nõuded kandidaadile:

  • Euroopa Liidu liikmesriigi kodakondsus;
  • Kõrgetasemeline pillimängu oskus;
  • Sünniaeg vahemikus 1.jaanuar 1990 kuni 31.detsember 2001;
  • Valmisolek osaleda mõlemal 2017.aasta kontsertturneel:
    Kevadine kontsertturnee: 02.03. - 03.04.2017
    Suvine kontsertturnee: 06.08. - 16.09.2017

Kandideerimine:
Nõuetele vastavatel kandidaatidel palun registreerida EMTA-s toimuvale ettemägule järgneva lingi kaudu - http://probespiele.gmjo.at/location.aspx

Peale registreerimist tuleb kinnitada ettemängul osalemine läbi oma isikliku GMJO konto (http://probespiele.gmjo.at/login.aspx?ReturnUrl=%2fmember.aspx ). Kinnitus on väga oluline, kuna ainult siis on võimalik ettemängule aeg saada. Peale registreerimist on registreerunutel läbi isikliku GMJO konto kättesaadaval kõik lisainfo ettemängu järgmiste sammude kohta.

Taotluse esitamise tähtaeg on 17.oktoober 2016.

Seminar „Verdi ja Eesti”

Teadus

Seminar „Verdi ja Eesti”

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias toimub 12.10.2016 kell 15.00 orelisaalis (A-404) seminar „Verdi ja Eesti”, mis käsitleb Verdi loomingu mõjusid ja tema ooperite esitusi Eestis eile ja täna. Sissepääs on vaba, kõik ettekanded on eesti keeles.

Seminari ajakava:

Avasõnad:
Mail Sildos, Corelli Music kunstiline juht
T. E. Hr Marco Clemente, Itaalia suursaadik Eestis

Ettekanded:
Verdi ooperid Tallinna Saksa teatri laval – prof Kristel Pappel, PhD

Itaalia ooperitrupi esinemistest Tallinnas 1913–1914 – Äli-Ann Klooren, muusikateaduse üliõpilane

Verdi „Aida“ kui eeskuju Evald Aava „Vikerlastele“ – Sandra Kalmann, M.A

Vestlusring: Arne Mikk, Mati Palm ja Anu Kaal
Verdi vähemtuntud teoste („Attila“, „Luisa Miller“) esitamisest Estonias.
Vestlust juhib Harry Liivrand, M.A.

Seminar toimub kontserdiagentuuri Corelli Music VIVAT VERDI hooaja avapidustuste haridusprogrammi raames ja koostöös Itaalia Suursaatkonnaga Tallinnas.

Vaata infot ka Corelli Music kodulehelt!