EMTA kutsub: J.S.Bach “Johannese passioon”, dirigent Hans-Christoph Rademann

Üldine

EMTA kutsub: J.S.Bach “Johannese passioon”, dirigent Hans-Christoph Rademann

Laupäeval, 22. oktoobril kell 19 tuleb Tallinnas Kaarli kirikus ettekandele J.S.Bachi "Johannese passioon", mida dirigeerib Stuttgarti Bachi Akadeemia juht ja tunnustatud dirigent Hans-Christoph Rademann. Kontsert on tasuta.

Esitavad EMTA koor, orkester ja solistid Jörg Dürmüller (evangelist, Saksamaa), Siiri Johanson, Kadri-Liis Kukk, Aule Urb, Elo-Maarja Miilen, Edgar Tron, Hanno Mölderkivi, Mehis Tiits, Andreas Väljamäe, Janari Jorro, Kristjan-Jaanek Mölder, Raiko Raalik, Matti Torhamo.

Eelnevalt, 20. ja 21. oktoobril kell 18.30, on kõik huvilised oodatud EMTA kammersaalis toimuvatele "Johannese passiooni" workshop-kontsertidele. Mõlemal õhtul teevad muusikateadusliku sissejuhatuse Stuttgardi Bachi Akadeemia muusikateadlane Henning Bey ja dirigent Hans-Christoph Rademann ning kõlavad muusikalised näited teosest.

Koostöö EMTA ja Stuttgarti Bachi Akadeemia vahel leiab aset esimest korda. Lisaks dirigent Hans-Christoph Rademannile töötab tenor Jörg Dürmüller selle koostöö raames EMTA solistidega, tšellist Jan Freiheit keelpillidega ning oboemängija Julia Ströbel-Bänsch viib läbi puupuhkpillide proovid. Nii Jan Freiheit kui Julia Ströbel-Bänsch mängivad ka ise kontserdil kaasa. Orkestri kontsertmeister on EMTA varajase muusika keskuse õppejõud Meelis Orgse.

Dirigent Hans-Christoph Rademann on väga laia profiiliga muusik, kelle huvide hulka kuuluvad nii varase muusika ajastutruu interpretatsioon kui ka nüüdismuusika esmaettekanded. Rademann töötab koos maailmanimega ansamblitega nagu Collegium Vocale Gent, Akademie für Alte Musik, Freiburgi barokkorkester, Concerto Köln jt. Lisaks on ta tegutsenud peadirigendina Põhja-Saksa ringhäälingu (NDR) koori juures (1999-2004) ja RIAS kammerkoori juures (2007-2015). Alates 2013. aastast juhatab Rademann rahvusvahelist Stuttgarti Bachi Akadeemiat. Oma kunstilise tegevuse eest on Rademann pälvinud mitmeid riiklikke tunnustusi ja auhindu, sh. korduvalt Deutsche Schallplattenpreis erinevate CD-salvestuste eest.

Šveitsi tenor Jörg Dürmüller on Hans Kageli ja Eesti tenor Naan Põllu üks kunagisi lauluüliõpilasi Hamburgi muusikakõrgkoolist. Lisaks arvukatele ooperi- ja operetirollidele Saksamaal, Itaalias, Hispaanias ja Prantsusmaal, on Dürmüller oma elu jooksul kuulsust kogunud eelkõige evangelistina J. S. Bachi vokaalsuurteoste ettekannetel. Oma karjääri jooksul on Dürmüller teinud koostööd dirigentidega nagu Riccardo Chailly, Christopher Hogwood, Helmuth Rilling, René Jacobs, Ton Koopman jt. Dürmüllerit on tema salvestuste eest pärjatud mitmete auhindadega, sh ECHO ja Deutsche Schallplattenpreis. Aastast 2010 töötab Dürmüller vaatamata oma tihedale kontserdigraafikule ka õppejõuna Lausanne’i muusikakõrgkooli Fribourgi harus

Austria helilooja Georg Friedrich Haas osaleb EMTAs toimuval konverentsil

Teadus

Austria helilooja Georg Friedrich Haas osaleb EMTAs toimuval konverentsil

19. ja 20. oktoobril Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias toimuval konverentsil "Multimedia Composition: Fine Arts and New Technologies" osaleb austria helilooja, spektraalmuusika elav klassik, Georg Friedrich Haas.

Rahvusvahelise nüüdismuusika festivali AFEKT raames koostöös Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooliga toimuv konverents keskendub nüüdismuusika interdistsiplinaarsele olemusele, käsitledes  festivali peaheliloojate Georg Friedrich Haasi ja Toivo Tulevi,  samuti noorema põlvkonna ühe juhtiva multimeediahelilooja Simon Steen-Anderseni loomingut.

Konverentsil analüüsitavaid teemasid peegeldavad festivali workshopid ja kontsertidel kõlavad teosed.
Konverentsi lisainfo: ktkdk.edu.ee

Konverentsi korraldab Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool, finantseerib Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia EMTASTRA projekt).

Valdur Mikita ja Sabine Burger tutvustavad raamatut

Üldine

Valdur Mikita ja Sabine Burger tutvustavad raamatut "laulan laevatäie"

Neljapäeval, 13. oktooberril kell 16.30 räägivad Eesti Muusika - ja Teatriakadeemia orelisaalis Valdur Mikita ja Sabine Burger laulmisest ja raamatust "laulan laevatäie". Fotograaf Sabine Burger vaatab eesti kultuuri väljastpoolt tulnud šveitslase vaatenurgast, kuid Valdur Mikita sisemisest perspektiivist.

"Raamatus on kõike - juurtest latvadeni - ainult mõtle ja ümise kaasa, sugupõlvede laulutung veres vemmeldamas. Lausa tiibadega olendi tunne tekib, nagu Lauri Sommergi laulu kohta kirjutab.“ (Raamatu lugeja)

„Hääl on inimestel nii isiklik ja iseloomustav märk. Niimoodi oli minu soov, et raamat näitaks isiklikult ja poeetiliselt, mitte teaduslikult, kuidas laulmine inimestele mõjub ja miks ta laulab. Ja seda erinevates kihtides, kas iseenda jaoks, seltsielu jaoks, rahva jaoks. Ja laulmine kui väljendusvorm, kui tavalised sõnad enam ei suuda öelda, mis hinges on. Või seal, kus laulud avavad võimaluse maagilise maailmaga või jumalaga kõneleda. Laulupeod on minu jaoks nähtav püramiiditipp, mis paistab ka välismaale, mind aga huvitas samuti, kuidas inimene laulab tavalises elus, näiteks köögis, saunas, sünnipäevadel. Või kuidas koor on lauljatel nagu perekond ja peale muusikat on seltsielu ka oluline põhjus, miks keegi kooris laulab.“ Sabine Burger

Raamatu autorid: Sabine Burger, Lauri Sommer, Valdur Mikita, Eero Raun, Ly Seppel, Kristiina Ehin
www.laulanlaevataie.ee

 

EMTA külaliskontserdil esineb tunnustatud vioolamängija ja ülemhelilaulja Gareth Lubbe Saksamaalt

Kontserdibüroo

EMTA külaliskontserdil esineb tunnustatud vioolamängija ja ülemhelilaulja Gareth Lubbe Saksamaalt

Kolmapäeval, 12. oktoobril kell 19 toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis Külaliskontsert, kus astub üles Esseni Muusikakõrgkkooli professor, vioolamängija ja ülemhelilauljat Gareth Lubbe. 

Koos Gareth Lubbetiga musitseerivad kontserdil tema abikaasa, suurepärane pianist Hanna Heinmaa, tunnustatud tšellist ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia arendusprorektor Henry-David Varema ning Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsertmeister ja EMTA õppejõud, viiuldaja Triin Ruubel.

“Ülemhelilaulu, mida leiab vanades kultuurides üle maailma, on hakatud pidama kaasaaegse muusika osaks. Stockhausen oma teosega Stimmung (1968) oli üks esimesi lääne heliloojaid, kes polüfooniliste vokaaltehnikate iidseid traditsioone uurima ja kasutama hakkas. “Tierkreisi” partituuris innustab ta muusikuid seadma seda mistahes võimalikele koosseisudele,” ütles Gareth Lubbe. Kontserdiks Tallinnas on Gareth Lubbet loonud sellest teosest versiooni ülemhelile ja vioolale, mis põhineb kontserdi esinejate tähemärkidel: Skorpion, Kaalud, Kalad.

Kavas:

Franz Schubert (1797-1828)
– Keelpillitrio B-duur D471 (lõpetamata)

Karlheinz Stockhausen (1928 – 2007)/ Gareth Lubbe
– „Tierkreis. 12 Melodien der Sternzeichen“ („Sodiaak. 12 Tähemärgimeloodiat“ 1974-1975, seade vioolale ja ülemhelilauljale)

Johannes Brahms (1833 – 1897)
– Klaverikvartett nr. 3 c-moll op. 60 (1875)

Sissepääs tasuta!

Vaata lisa: ema.edu.ee/kontsert

Konkurss Gustav Mahleri Noorteorkestri projektides osalemiseks

Üldine

Konkurss Gustav Mahleri Noorteorkestri projektides osalemiseks

1.novembril 2016 toimub Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias ettemängimine Gustav Mahler Noorteorkestri (GMJO) 2017.aasta projektides osalemiseks. Ettemängimine algab kell 11.00 EMTA orelisaalis (ruum A404).

Nõuded kandidaadile:

  • Euroopa Liidu liikmesriigi kodakondsus;
  • Kõrgetasemeline pillimängu oskus;
  • Sünniaeg vahemikus 1.jaanuar 1990 kuni 31.detsember 2001;
  • Valmisolek osaleda mõlemal 2017.aasta kontsertturneel:
    Kevadine kontsertturnee: 02.03. - 03.04.2017
    Suvine kontsertturnee: 06.08. - 16.09.2017

Kandideerimine:
Nõuetele vastavatel kandidaatidel palun registreerida EMTA-s toimuvale ettemägule järgneva lingi kaudu - http://probespiele.gmjo.at/location.aspx

Peale registreerimist tuleb kinnitada ettemängul osalemine läbi oma isikliku GMJO konto (http://probespiele.gmjo.at/login.aspx?ReturnUrl=%2fmember.aspx ). Kinnitus on väga oluline, kuna ainult siis on võimalik ettemängule aeg saada. Peale registreerimist on registreerunutel läbi isikliku GMJO konto kättesaadaval kõik lisainfo ettemängu järgmiste sammude kohta.

Taotluse esitamise tähtaeg on 17.oktoober 2016.

Seminar „Verdi ja Eesti”

Teadus

Seminar „Verdi ja Eesti”

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias toimub 12.10.2016 kell 15.00 orelisaalis (A-404) seminar „Verdi ja Eesti”, mis käsitleb Verdi loomingu mõjusid ja tema ooperite esitusi Eestis eile ja täna. Sissepääs on vaba, kõik ettekanded on eesti keeles.

Seminari ajakava:

Avasõnad:
Mail Sildos, Corelli Music kunstiline juht
T. E. Hr Marco Clemente, Itaalia suursaadik Eestis

Ettekanded:
Verdi ooperid Tallinna Saksa teatri laval – prof Kristel Pappel, PhD

Itaalia ooperitrupi esinemistest Tallinnas 1913–1914 – Äli-Ann Klooren, muusikateaduse üliõpilane

Verdi „Aida“ kui eeskuju Evald Aava „Vikerlastele“ – Sandra Kalmann, M.A

Vestlusring: Arne Mikk, Mati Palm ja Anu Kaal
Verdi vähemtuntud teoste („Attila“, „Luisa Miller“) esitamisest Estonias.
Vestlust juhib Harry Liivrand, M.A.

Seminar toimub kontserdiagentuuri Corelli Music VIVAT VERDI hooaja avapidustuste haridusprogrammi raames ja koostöös Itaalia Suursaatkonnaga Tallinnas.

Vaata infot ka Corelli Music kodulehelt!

EMTA õppejõud ja tudengid annavad Muusikapäeval kontserte üle-Eesti

Üldine

EMTA õppejõud ja tudengid annavad Muusikapäeval kontserte üle-Eesti

Rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril, võib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõude ja tudengeid leida musitseerimas Eesti eri paigus, akadeemia hoones toimub sellel päeval kaks põnevat kontserti – kell 14 välisüliõpilaste kontsert ja kell 16 astub publiku ette uue muusika ansambel Zvukovõje Puti Peterburist.

EMTA tudengeid ja õppejõude jagub Muusikapäeval esinema nii Jõgevamaale, Läänemaale, Saaremaale, Lääne-Virumaale, Põlvamaale, Ida-Virumaale, Tartumaale, Pärnumaale kui  Harjumaale ning Tallinnasse. Programmi on kaasatud EMTA rektor prof Peep Lassmann, kes kell 14 annab kontserdi Kose kultuurikeskuses. Kell 15 astub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia trio koosseisus Katreen Ristimest (viiul), Siluan Hirvoja (tšello) ja Johan-Erik Kõlar (klaver) üles Laulasmaal Arvo Pärdi Keskuses.

“Rahvusvahelisel muusikapäeval on hea meel tutvustada ka meie rahvusvahelised üliõpilasi. Igal aastal tuleb EMTA-sse õppima üha enam välistudengeid igast ilmakaarest, alustades Korea Vabariigi ja Hiinaga ning lõpetades Soome ja Belgiaga. Nende noorte muusikute esituses saab EMTA kammersaalis toimuval lõunakontserdil kuulata nii soolorepertuaari kui ka eripärases koosseisus kammermuusikat, “ ütles Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia arendusprorektor prof Henry-David Varema.

Nüüdismuusikahuvilistel on aga võimalus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kuulata kell 16 Venemaa uue muusika tippansamblit Zvukovõje Puti (inglise keeles tuntud kui “Sound Ways” New Music Ensemble), kes toob kuulajani mitmekesise kava eesti- ja vene nüüdismuusikast.

Tänu Eesti Heliloojate Liidu ja St. Peterburi Heliloojate Liidu koostööle Tallinnas esinev Zvukovõje Puti on tänaseks tegutsenud üle 20 aasta. Selle aja jooksul on Peterburis baseeruv kollektiiv esitanud ohtralt nii vene kui ka välismaist uut muusikat. Ansambli nimi viitab helilistele teekondadele ja nii on muusikalised rännakud viinud neid sagedasti ka väljapoole Venemaad, piiri taha.

Kavas:
Tatjana Kozlova-Johannes (s 1977) “Lovesong” flöödile ja viiulile
Leonid Rezetdinov (s 1961) “Vene rahvaviisid” ansamblile
Andrus Kallastu (s 1967) “Cello Tropus” flöödile, klarnetile, tšellole ja klaverile
Alexander Radvilovich (s 1955) “Pierrot’s Dreams” ansamblile
Marianna Liik (s 1992) “Irregular pearl III” ansamblile
Sergey Slonimski (s 1932) “Mini Partita” ansamblile, pühendatud A. Radvilovchile

Kõik Muusikapäeva kontserdid on külastajatele tasuta ning kontserdid kestavad keskmiselt pool tundi. Programmiga saab tutvuda veebilehel www.muusikapaev.ee.

Rahvusvahelise Muusikapäeva korraldaja on Eesti Muusikanõukogu.

Värske heli festival Sügisfest laiendab piire

Üldine

Värske heli festival Sügisfest laiendab piire

4.-8. oktoobril toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias värske heli festival “Sügisfest”. Tänavune festival on varasematega võrreldes rahvusvahelisem ning sel korral lisandub festivalikavasse taas kimbuke uusi värskeid helisid ja toone.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias on põhjust sügist armastada, sest siis ei täitu maja mitte ainult uute tudengitega, vaid ka uue muusikaga. Traditsiooni kohaselt toob Sügisfest nii kaugemaid kui ka lähemaid külalisi, alustades Udmurtiast ja lõpetades USAga. Kavas on Poola ja Soome uus repertuaar, elektroakustiline muusika, noorte eesti komponistide looming, prantsuse spektraalmuusika, uus klassika, vabaimpro ja etno sümbioos, meistriklassid ja loengud jpm

“Põnevaks teevad selle festivali kindlasti just kõik need väga eriilmelised projektid. On tavapärasemaid formaate, mida publik teab ja oskab oodata ja mida jätkuvalt pakume, aga on ka täitsa uut ja värsket. Üheks selliseks on kindlasti kontsert “Ajajõgi”, kus kõlavad udmurdi ja bessermani laulud kaasaegses võtmes koos elektroonika ja improga. Ajajõgi loob silla erinevate aegade, kohtade ja emotsioonide vahel, tekib selline igavikuline dimensioon” rääkis festivali kunstiline juht prof Helena Tulve.

“Kui kavast veel midagi esile tõsta, siis kindlasti Scott Milleri autorikontsert on see, mida rõhutaksin. Samuti prantsuse spektraalmuusikaga kontsert ansambel U: ja EMTA UMA esituses,“ rääkis Tulve. “Prantsuse spektraalmuusika on väga nõudlik esitaja suhetes. Spektraalmuusika käsitleb ühte heli kui elusorganismi - milline on heli elu, kuidas ta algab, kestab ja lõpeb.  See on väga tänuväärne, et meie tudengid saavad koostöös ansambliga U: sellise kogemuse ja võimaluse esitada muusikat, mille peale üksinda hammas ei hakkaks ja mida üldse Eestis kahjuks väga harva mängitakse.”

Värske heli festival “Sügisfest” toimub tänavu juba 17. korda. Festivali kunstiline juht on prof Helena Tulve ja festivali korraldab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja etenduskeskus.

Vaata festivali kava siit

Kohtumiseni Sügisfestil!