Autorikontsert. John Chowning

24.05 kell 17 / EMTA kammersaal
Autorikontsert
John Chowning (USA)
Kaastegev Maureen Chowning (sopran, USA)

Kavas

John Chowning (1934)
"Phonē" (1981)*

"Turenas" (1972)*

"Stria" (1977)*

"Voices" (v3, 2011)*

* Eesti esiettekanne

John Chowning on sündinud New Jerseys 1934. aastal. Pärast sõjaväeteenistust ning bakalaureuseõpinguid Wittenbergi Ülikoolis alustas ta kompositsiooniõpinguid Pariisis Nadia Boulanger` juures (1959–1961). Doktorikraadi sai Chowning Stanfordi Ülikoolis (1966), kus ta töötas ka pikka aega õppejõuna kuni pensionpõlveni 1996. aastal. Koos Max Mathewsi (Bell Telephone Laboratories) ja David Poole`iga pani ta 1964. aastal aluse arvutimuusika uurimise õppekavale Stanfordi Ülikoolis. Seal hakkas ta lähemalt tegelema heli spatsialisatsiooniga ning peagi valmisid esimesed spatsialisatsiooni programmid. 1967. aastal avastas Chowning sagedusmodulatsiooni sünteesi algoritmi (ingl FM synthesis), mis võimaldas spektrit muutmata transponeerida helide kõrgusi. 1973. aastal müüs Stanford sagedusmodulatsiooni patendi Yamahale, mille tulemusel sündis põhjapanev aluskood ning maailmakuulus süntesaatorite perekond. 1974. aastal asutati Stanfordi Ülikooli juurde Chowningi eestvedamisel Center for Computer Music and Research (CCRMA), mis on tänini üks akustika ja arvutimuusika uurimise tippkeskusi.

Koloratuursopran ja vokaalpedagoog Maureen Chowning on õppinud Bostoni ja New Englandi Konservatooriumis. Peale lõpetamist esines ta regulaarselt uusi muusikasuundi käsitlevates raadiosaadetes, muu hulgas tegi ka koostööd arvutimuusika pioneeri Max Mathewsiga. Maureen on esinenud paljudel kontsertidel ja uue muusika festivalidel kõikjal maailmas. Ta on Dexter Morrilli “Sea Songs”, Richard Boulanger` “Solemn Songs for Evening” ja Joanne Carey “Three Spanish Songs” esiettekandja. Ta on olnud ka paljude John Chowningi teoste esmaesitaja, samuti Tallinna kontserdil kõlava prantsuse elektroakustilise muusika uurimiskeskuse (Groupe de Recherches Musicales) tellimusel valminud teose “Voices” live-elektroonikale ja soolosopranile esiettekandja Pariisis. Maureen Chowning on tunnustatud võime poolest laulda mugavalt erinevates stiilides ja häälestussüsteemides, näiteks Pierce`i süsteemis. Samuti on tal väga ulatuslik repertuaar: Händeli oratooriumitest Mozarti “Võluflöödini” ja muidugi 20. ja 21. sajandi muusika, sealhulgas Arnold Schönberg, Milton Babbitt, Kui Dong, Servio Marin ja Atau Tanaka.

Sissepääs tasuta