Ceciliana 2018. Bolette Roed, Aureliusz Goliński ja Imbi Tarum

• Kadrioru kunstimuuseum
Ceciliana 2018. Bolette Roed, Aureliusz Goliński ja Imbi Tarum

18.03 kell 17 / Kadrioru kunstimuuseum (Weizenbergi 37)
Bolette Roed (plokkflööt, Taani), Aureliusz Goliński (barokkviiul, Poola/Taani) ja Imbi Tarum (klavessiin)
Kavas Bach, Telemann

Bolette Roed on silmapaistev plokkflöödimängija, kes tunneb end vabalt väga erinevates muusikastiilides, olgu selleks siis klassika, improvisatsioon, rahva- või maailmamuusika. Tema repertuaar hõlmab erinevate ajastute muusikat keskajast nüüdisaegsete teosteni. Roed on olnud paljude teoste esmaesitaja ning on pidevalt otsimas võimalusi, kuidas laiendada plokkflöödi repertuaari ja väljendusvahendeid.
Roed lõpetas Taani Kuningliku Muusikaakadeemia 2004. aastal. Paralleelselt plokkflöödiõpingutega Kopenhaagenis tudeeris Roed ka Lyoni Kõrgemas Muusika- ja Tantsuakadeemias ning Kopenhaageni Ülikoolis, kus ta õppis meditsiini. Alates 2004. aastast on Roed esinenud solistina kümnetel festivalidel ja kontsertidel kõikjal Euroopas, Aasias ja Ameerikas. Roedi muusikaline tegevus on talle toonud rohkelt auhindu ja tunnustusi. Aastal 2011 sai Roed Põhjamaade Nõukogu muusika auhinna ning 2014. aastal anti talle prestiižne Taani Muusikakriitikute Auhind. Alates 2009. aastast on ta Taani Kuninglikus Muusikaakadeemias plokkflöödi õpetaja. Ta annab regulaarselt ka meistriklasse Poolas ja Tšehhis. Ajendatuna soovist tuua kuulajateni võimalikult palju ajastuteadlikke esitusi, aitas ta asutada Taani barokkmuusikafestivali Midsommerbarok. Alates 2004. aastast on ta sageli laval olnud koos Euroopa ühe kuulsaima barokkorkestri Arte dei Suonatoriga. Lisaks sellele on ta seotud mitmete teiste ansamblitega nagu Elephant House Quartet, Alpha, Concert Pastoral ja Sarbak/Roed Duo. Erinevate koosseisudega on ta salvestanud mitmeid albumeid tunnustatud plaadifirmadele.

Aureliusz Goliński on üks Euroopa juhtivaid varajase muusika ja barokkviiuli asjatundjaid. Tema loominguline tegevus on suuresti seotud ansambliga Arte dei Suonatori, mille ta asutas koos Ewa Golińskaga 1993. aastal Poznańis. Arte dei Suonatorist on kujunenud kõige tuntum Poola ansambel rahvusvahelisel muusikamaastikul. Ansambli repertuaar koosneb peamiselt 17. ja 18. sajandi muusikast, ent vahel esitatakse ka kaasaegseid teoseid. Arte dei Suonatori on esinenud kõikjal Euroopas, aga ka USA-s. Ansambel on loomingulist koostööd teinud selliste nimedega nagu Reinhard Goebel, Roberta Invernizzi, Rachel Podger, Hidemi Suzuki, Martin Gester, Dan Laurin ja Alexis Kossenko. Goliński eredat muusikalist mõtlemist ja albumeid on kõrgelt hinnatud mitmete väärikate nominatsioonidega, teiste seas Gramophone`i toimetajate auhind ning kuu albumiks valimine, kõrgeid hinnanguid on jaganud väljaanded Classics Today, Diapason, Luister, Choc du Monde de la Musique jt. Aureliusz Goliński õpetab barokkviiulit Taani Kuninglikus Muusikaakadeemias Kopenhaagenis.

Imbi Tarum on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klavessiiniprofessor, Klavessiinifestivali kunstiline juht ja üks Eesti tuntumaid klavessiinimängijaid. Aastatel 1978–92 oli Tarum klavessiinimängija ansamblis Hortus Musicus, esinedes enamikus Euroopa maades, samuti Iisraelis, USA-s ja paljudes endistes Nõukogude Liidu linnades. Alates 1992. aastast kuulub Tarum Tallinn Baroque`i, Tallinna Barokkorkestri, Soome-Eesti Barokkorkestri ja ansambli Corelli Consort koosseisu continuo-mängija ja solistina. Ta on teinud koostööd selliste orkestrite ja ansamblitega nagu Concerto Copenhagen, Concerto Palatino, His Majestys Sagbutts and Cornetts jt. Eesti parimate solistide kõrval on tema partneriteks olnud näiteks Harry van der Kamp, Mikael Bellini, Lucy van Dael, Ellen Hargis, Peter Kooij, Alberto Martini, Aureliusz Goliński, Bolette Roed, Stéphane Rety, Ashley Solomon ja paljud teised. Tarum on lindistanud hulgaliselt soolo- ja kammermuusikat. 2007. aastal andis ta välja albumi „Vertigo“ prantsuse klavessiinimuusikaga. Alates 2010. aastast võtab ta Baltic Baroque`i koosseisus osa Vivaldi viiulisonaatide salvestamisest koos barokkviiuldajate Maria Krestinskaja, Evgeni Sviridovi, Andrei Reshetini, Andrei Penjugini jt ning barokktšellisti Sofia Maltizovaga. Ilmunud on plaadisari „Vivaldi Collection“, kus on kokku 10 CD-d. 2017. aastal salvestas ta koos Maria Krestinskajaga Domenico Dall’Oglio viiulisonaatide CD (Pan Classics).
Lisaks pedagoogitegevusele EMTA-s on ta juhendanud meistrikursusi paljudes Euroopa muusikakõrgkoolides ning andnud suvekursusi Soomes, Lätis ja Eestis.

Kontsert toimub “Lossimuusika” sarjas
Piletid hinnaga 12 € / 8 € on saadaval Piletilevis