Ceciliana: Bart van Oort ja Petra Somlai (haamerklaver, Holland)

• Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaal
Ceciliana: Bart van Oort ja Petra Somlai (haamerklaver, Holland)

20.03 kl 19 / EMTA kammersaal / Tasuta
Bart van Oort ja Petra Somlai (haamerklaver, Holland)
W. A. Mozart, J. L. Dussek

Bart van Oorti ja Petra Somlaid ühendab peale asjaolu, et tegemist on õpetaja ja õpilasega, veel nii mõndagi. Mõlemad on võitnud esikoha haamerklaveri kategoorias maailma kaalukaimal vanamuusikakonkursil Brügges. Mõlemad õpetavad täna haamerklaverit Haagi kuninglikus kontservatooriumis. Mõlemate kalender on tihedalt täis esinemiskutseid olulistele festivalidele ja kontserdisaalidesse. Festivali „Ceciliana“ raames avaneb harukordne võimalus rännata ajas 18. sajandi lõppu ja kuulata, kuidas kõlab Mozarti ja Dusseki muusika 18. sajandi lõpu haamerklaveritel.

ESINEJATEST:
Ungarlanna Petra Somlai alustas oma muusikalist kõrgharidusteed klaveri ja dirigeerimise erialal Budapestis. Huvi ajaloolise interpretatsiooni vastu viis ta Inglismaale ja Hollandisse, kus ta täiendas end klavessiini ja haamerklaveri erialal vastavalt David Wardi ning Fabio Bonizzoni, Menno van Delfti ja Bart van Oorti käe all. 2010. aastal võitis ta esikoha haamerklaveri kategoorias rahvusvahelisel vanamuusikakonkursil Brügges ning pälvis silmapaistva noore artisti auhinna Prima Primissima oma kodumaal Ungaris.
Täna kontserteerib Somlai kogu Euroopas, USAs ja Jaapanis, osaledes ka arvukatel rahvusvahelistel festivalidel nagu Brügge Musica Antiqua Festival; Utrechti vanamuusikafestival; Haydn Festival Eszterháza; Beethoveni festival Budapestis; Bachi festival Dordrechtis, Hollandis; Klara Festival Brüsselis; AMUZ Festival Antwerpenis ning Musikfestspiele Potsdam Sanssouci Saksamaal.
Alates 2012. aastast on Somlai töötanud mitmete orkestritega, korraga juhatades ja soleerides. Aastatel 2013-2015 töötas ta Põhja-Texase ülikoolis ajalooliste klahvpillide dotsendina. Praegu õpetab ta haamerklaverit Haagi kuninglikus konservatooriumis.

Bart van Oort on õppinud klaverit ja haamerklaverit Haagi kuninglikus kontservatooriumis. 1986. aastal võitis ta esikoha haamerklaveri kategoorias rahvusvahelisel vanamuusikakonkursil Brügges. 1993. aastal kaitses van Oort doktorikraadi ajaloolise interpretatsiooni alal Cornelli ülikoolis USAs, kus tema juhendajaks oli Malcolm Bilson.
Lisaks ajaloolise interpretatsiooni-alaste teooriaainete ja haamerkaveri õpetamisele Haagi kuninglikus konservatooriumis, on Bart van Oort oodatud lektori ning haamerklaveri meistriklasside läbiviijana kogu maailmas.
Bart van Oort on salvestanud üle 50 heliplaadi solo- ja kammermuusikat, teiste seas ka auhindadega pärjatud kogumik The Art of the Nocturne in the Nineteenth Century. Oluline roll tema diskograafias on Viini klassikute erinevatel terviksalvestustel: Haydni kõik klaveritriod ansambi Van Swieten Society osalemisel, koos M. Bilsoniga kahasse Beethoveni kõik klaverisonaadid, koos nelja kolleegiga Haydni kõik klaverisonaadid, aastatel 1996-2006 kõik Mozarti klaverisonaadid ning sonaadid neljale käele. Lisaks on ta oma ansambliga Van Swieten Society plaadistanud Beethoveni, Carl Maria Von Weberi, Mendelssohni ja Schuberti kammermuusikat.

FESTIVALIST:
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia varajase muusika keskus tegutseb täie hooga. Sellele viitab järjekorras juba neljas vanamuusikafestival Ceciliana, kus kohtuvad inglise, vene, hollandi ja eesti muusikud. Nagu ikka on olulisel kohal nii juba hinnatud õppejõudude kui ka tudengite koostöö eri kõrgkoolidest. Tagatipuks peetakse maha noorte muusikaõppurite klavessiinikonkurss ning tähistatakse ülemaailmset Vanamuusikapäeva!
Vanamuusikafestival Ceciliana toimub 18.03-21.03.2017 Tallinnas.
Festivali kunstiline juht on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia varajase muusika keskuse juhataja ning hinnatud interpreet Imbi Tarum.