EMTA Sümfooniaorkester, dirigent Olari Elts

  • 17:00
  • Estonia kontserdisaal
EMTA Sümfooniaorkester, dirigent Olari Elts

23.04 kell 17 / Estonia kontserdisaal
Roman Matsov 100
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkester
Solistid Tiit Joamets (löökpillid), Ilana Makarina (klaver), Märt Metsla (trompet)
Dirigent Olari Elts

KAVAS:

M. Vain - “Time Will Tell" vibrafonile ja sümfooniaorkestrile (esiettekanne)
D. Šostakovitš - Kontsert klaverile, trompetile ja keelpilliorkestrile c-moll op. 35
L. van Beethoven - Sümfoonia nr 7

Tiit Joamets on lõpetanud bakalaureuseõppe Belgias Flaami Kuninglikus Konservatooriumis Koen Wilmaersi ja Carlo Willemsi löökpilliklassis ning praegu jätkab õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuris Vambola Kriguli juhendamisel.

Joamets on olnud tulemuslik mitmetel konkurssidel ning viimastel aastatel on saavutanud auhinnalisi kohti ka rahvusvahelistel konkurssidel, näiteks: vibrafonisolistina 2015. aastal I preemia ja Grand Prix rahvusvahelisel löökpillikonkursil Poolas, absoluutne I koht 2014. aastal Rahvusvahelise löökpillifestivali konkursil Itaalias ja I koht ka 2013. aastal Itaalia Löökpillikonkursil.

Tiit on esinenud erinevates koosseisudes, näiteks ERSO-s, Tallinna Kammerorkestris, Maribori festivaliorkestris, mitmetes puhkpilliorkestrites ja ka soleerinud Elleri sümfoniett-orkestri ees ning Tartu Ülikooli Sümfooniaorkestri ees.  Tiit on esinenud nii orkestrandi kui ka ansamblistina üle Eesti ja välismaal. Näiteks viis hiljutine kontsertreis solisti Hamburgi Göttlicheri Filharmoonia orkestri kooseisus kuuks ajaks Hiina. Tiit on ennast täiendanud She-e Wu, Anders Astrandi, Casey Cangelosi, David Friedmani, Chin Cheng Lini, Ludwig Alberti, Simone Rebello, Eric Sammut’, Frédéric Macarez’, Raymond Curfsi, ja Stanisław Skoczyński meistrikursustel.

Tiit Joamets

Läti päritolu pianist Ilana Makarina on õppinud alates aastast 2015 Jazeps Vitolsi nimelises Läti Muusikaakadeemias Janis Maleckise käe all ning jätkab oma õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Ivari Ilja juhendamisel.

Noor pianist on osalenud erinevatel konkurssidel nii kodu- kui ka välismaal. Ilana on osalenud Ivari Ilja, Andrejs Osokinsi, Diana Ketleri ja paljude teiste meistrikursustel ning andnud kontserte mitmetel festivalidel.

Ilana_Makarina

Kontserdil kõlab muuhulgas maailma esmaettekandena septsiaalselt antud kontserdiks tellitud teos “Time Will Tell" vibrafonile ja sümfooniaorkestrile Mariell Vainult, kes õpib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias heliloomingu erialal Tõnu Kõrvitsa juhendamisel.

Mariell Vain

Dirigent Olari Elts on saavutanud rahvusvahelise tunnustuse omanäolise, intelligentse ja selge interpretatsioonistiiliga dirigendina. Rohkelt kiidusõnu on pälvinud tema põnevalt koostatud kontserdikavad, kus kõrvuti traditsioonilise repertuaariga on kindel koht nüüdismuusikal.

Tema sagedasteks lavapartneriteks on sümfooniaorkestrid üle maailma, ent silmapaistev on Olari Eltsi töö ka erinevate kammerorkestrite ja solistidega. Rahvusvahelise Sibeliuse-nimelise dirigentide konkursi (2000) võitja Olari Elts oli aastail 2001–2006 Läti Rahvusorkestri peadirigent. Alates 2007. aastast on ta ERSO peakülalisdirigent, 2007–2010 oli ta Šoti Kammerorkestri ja 2012–2014 Helsingi Linnaorkestri peakülalisdirigent ning aastail 2006–2012 Orchestre de Bretagne’i kunstiline nõustaja, 1993. aastal asutas ta NYYD Ensemble’i. Ooperidirigendina on Olari Elts juhatanud erinevaid lavastusi Rahvusooperis Estonia, Rennes’i Ooperis jm. Möödunud suvel tõi Elts muusikajuhina koos lavastajate-kunstnike Ene-Liis Semperi ja Tiit Ojasooga Estonia kontserdisaalis lavale suurejoonelise muusikaetenduse “Pööriöö uni”, mis valmis koostöös Teater NO99 näitlejate, ERSO ja tütarlastekooriga Ellerhein.

Elts, Olari 05 © Marco Borggreve-1

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sümfooniaorkester on Eesti professionaalsete orkestrantide kasvulava. Orkestrit on juhatanud paljud tuntud Eesti dirigendid, nagu Roman Matsov, Vallo Järvi, Peeter Lilje, Eri Klas, Vello Pähn, Paul Mägi, Neeme Järvi, Jüri Alperten, Arvo Volmer, Andres Mustonen, Toomas Kapten, Toomas Vavilov, Risto, Joost ja Erki Pehk. Musitseeritud on ka välisdirigentide Michel Tabachniku (Šveits), Jin Wangi (Austria), Colin Mettersi (Inglismaa), Cecilia Rydinger Alini (Rootsi) ja Lutz Köhleri (Saksamaa) käe all.

Ühel hooajal toob orkester publiku ette keskmiselt seitse kava. Igal õppeaastal toimub üks kontsert koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga. Üle aasta tuuakse koos EMTA ooperistuudioga ettekandele vokaalsümfooniline suurvorm või lavastatakse ooper, mille etendused toimuvad Rahvusooper Estonias.

Orkester on saanud tunnustust kontserdireisidel Rootsi, Soome ja Saksamaale. Kolmel korral (2002, 2005 ja 2016) on esinetud Berliinis toimuval festivalil Young Euro Classic, kust kahel korral on koju toodud uudisloomingu preemia – 2005. aastal Ülo Kriguli teosega “JenZeits” ning 2016. aastal Liisa Hirschi teosega “Mechanics of Flying”. 2009. aastal oli EMTA SO Läänemere-äärsete maade muusikaakadeemiate ühenduse (ABAM) orkestriakadeemia baasorkester.

Heaks traditsiooniks on saanud igakevadised uudisloomingu kontserdid Tallinna Metodisti kirikus. 2010. aastal toodi Eestis esmakordselt ettekandele Penderecki teosed “Concerto grosso” ja “Ciaccona”, neist viimane helilooja enda dirigeerimisel. Üha populaarsemaks muutuvad ka noortele suunatud kontserdid, kus ühiselt musitseerivad EMTA eri osakondade tudengid.

Piletid: 8€ / 5 € (Piletilevis ja kohapeal)