Jubilate: Ivo Kuusk 80

  • -
  • 17:00
  • Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaal
Jubilate: Ivo Kuusk 80

24.09 kl 17 / EMTA kammersaal
Jubilate
Ivo Kuusk 80
Esinevad kolleegid ja EMTA lauluosakonna üliõpilased

Sissepääs tasuta

1937. aastal Tartumaal sündinud ooperilaulja ja pikaaegne laulupedagoog Ivo Kuusk õppis klassikalist laulmist Rudolf Jõksi käe all Tartu Muusikakoolis ning Aleksander Arderi ja Viktor Gurjevi juures Tallinna Riiklikus Konservatooriumis. Lisaks on ta täiendanud end Moskvas Riikliku Gnessinite-nimelise Muusikapedagoogika Instituudi assistentuuris.

Ivo Kuuse lauljatee on olnud tihedalt seotud Tartu ja Tallinna ooperiteatritega. Ta alustas Vanemuise ooperikooris, tehes sel ajal ka oma esimesed rollid solistina – Juhanina Ernesaksa ooperis „Kosilased Mulgimaalt“ ning Antoniona Prokofjevi ooperis „Kihlus kloostris“ (1962). Õpingute ajal Tallinna konservatooriumis liitus Ivo Kuusk Estonia teatriga, kus tema esimeseks rolliks oli Tamino Mozarti „Võluflöödis“ (1964). Pärast konservatooriumi lõppu suundus ta tagasi Tartusse, kus temast sai Vanemuise teatri juhtiv tenor 11 hooajaks (1967–1978). Tema side Estoniaga ei katkenud ka Tartu perioodil, mil Ivo Kuusk astus paralleelselt üles ka Estonia lavastustes. Alates 1978. aastast sai Ivo Kuuse koduteatriks RAT Estonia, kus ta tegutses kuni penisonipõlveni. Üle 40 aasta kestnud karjääri jooksul on ta astunud üles ligi 90 erinevas rollis, sh enamikes maailma ooperiklassika hulka kuuluvates teostes, eesti autorite ooperites ning ka operetižanris.

Teatritöö kõrval armastas Ivo Kuusk laulda ka vokaalsuurvormides ning pidas seda suureks vahelduseks teatritööle. Olgu siinkohal nimetatud vaid Beethoveni „Missa solemnis“, Mozarti ja Verdi reekviemid, Bachi missa h-moll, Stravinski „Kuningas Oidipus“ ning Haydni oratooriumid „Aastajad“ ja „Loomine“. Samuti on ta laulnud palju kammermuusikat ning propageerinud eriti Eduard Oja, Mart Saare ja Eduard Tubina soololaule. Ivo Kuusk on proovinud kätt ka lavastajana, tuues välja Cimarosa „Salaabielu“ (1976), Tšaikovski „Jolanthe“ (1978) ja Verdi „Rigoletto“ (1991) Vanemuises ning Mozarti „Così fan tutte“ (1980) ja Pergolesi „Teenijanna-käskijanna“ (1981) Estonias.

Oma aktiivse lauljakarjääri kõrval on Ivo Kuusk juhendanud noori lauljaid Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis ja Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias. Pika pedagoogitöö jooksul on tema lauluklassist sirgunud ka mitmed väljaspool Eestit tunnustust leidnud lauljaid nagu Ain Anger ja Lauri Vasar. Tema õpilaste hulka kuuluvad veel Sirje ja Väino Puura, Riina Airenne, Uku Joller, Vello Jürna, Aare Saal, Lauri Vasar, Ain Anger, Aile Asszonyi, Iris Oja, Olari Viikholm jpt.