Jubilate: Vladimir Alumäe 100

• EMTA kammersaal
Jubilate: Vladimir Alumäe 100

1.04 kell 11-16 / EMTA kammersaal / Tasuta
Jubilate "Vladimir Alumäe 100"

6. aprillil möödub 100 aastat väljapaistva viiuldaja, pedagoogi ja Tallinna Riikliku Konservatooriumi rektori professor Vladimir Alumäe (6. IV 1917 – 25. III 1979) sünnist. Sel puhul toimuvad 1. aprillil  EMTA Interpretatsioonipedagoogika instituudi korraldusel üritused.

Kell 11 algab konverents „Viiul, aeg ja inimene. Vladimir Alumäe ja meie keelpillimängu lugu“, kus astuvad ettekannetega üles:

„Instrumentaalmuusika roll 19. saj tallinlase elus“, Kristel Pappel (PhD, professor, EMTA)

„Vladimir Alumäe. Inimene ja aeg“, Leida-Tiia Järg  (dotsent, EMTA)

„Fragmente ajaloost“, Mari Tampere-Bezrodny  (professor, EMTA)

„Tallinna Konservatooriumi õppekavad V. Alumäe pedagoogitöö algusaastail.“, Mirjam Kerem (PhD, dotsent, EMTA)

"Universal and Specific in Teaching the Violin", Michael Gaisler (professor, Jeruusalemma Muusika- ja Tantsuakadeemia)

„Vladimir Alumäe teaduslikest töödest“, Niina Murdvee (PhD, dotsent, EMTA)

Kell 14 algaval kontserdil Jubilate esinevad V. Alumäe kolleegid, õpilased ja õpilaste õpilased:
Urmas Vulp (viiul) ja Lille Randma (klaver), Tallinna Keelpillikvartett, Mikk Murdvee (viiul), Peep Lassmann (klaver), Brigitta Siimer ja Marite Telgmaa (TMKK), Anete Ainsaar (viiul) ja Lea Leiten (klaver), Katariina Maria Kits (viiul) ja Toivo Peäske (klaver).

Kontserdile järgneb raamatu „Vladimir Alumäe. Rektor, pedagoog, interpreet“ ja uue CD esitlus.
EMTA raamatukogus ja fuajees on välja pandud teemakohased näitused.

Vladimir Alumäe (6. aprill 1917 – 25. märts 1979)

Vladimir Alumäe sündis Tallinnas kooliõpetajate perekonnas. Viiulimängu alustas 7. aastaselt A. Neemre käe all. Alates 1929. õppis Tallinna Konservatooriumis Johannes Paulseni viiuliklassis, õppides paralleelselt Gustav Adolfi gümnaasiumis, mille lõpetas 1935. aastal. Konservatooriumi lõpetas Alumäe 1937. aastal, täiendades end veel hooajal 1938–1939 Londonis prof Carl Fleschi meistriklassis. Oli aastast 1937 Eesti Vabariigi Tallinna Konservatooriumis Johannes Paulseni assistent, aastast 1940 Tallinna Riikliku Konservatooriumi korraline õppejõud ja 1. veebruarist 1941 ka direktori kohusetäitja. 1941. aasta suvel suunati mobilisatsiooni korras NSVL tagalasse, kus tegutses Eesti Riiklike Kunstiansamblite solistina. Seejärel töötas kuni elu lõpuni konservatooriumis viiulieriala õppejõuna, õpetades ühtlasi ka keelpillimängu ajalugu ja metoodikat ning juhendades kvartetiklassi. Oli 1944–1948 TRK direktor, 1964–1970 rektor, 1970–77 keelpillikateedri juhataja ja 1977–1979 professor-konsultant.
Vladimir Alumäe oli eesti silmapaistvamaid viiuldajaid. Ta lindistas ja plaadistas nii eesti kui maailma klassikalist muusikat, mängis erinevates kammerkoosseisudes. Oli 1944. aastal TRK õppejõududest keelpillikvarteti asutajaliikmeid (kvartett Vladimir Alumäe, Endel Lippus, Herbert Laan, August Karjus kuulus 1956–1959 ENSV Riikliku Filharmoonia koosseisu). Kontserdireisid viisid Vladimir Alumäe mitmesse välisriiki. Oli paljude uudisteoste esmasettekandja. Ansamblipartnereid: Olav Roots, Heljo Sepp, Bruno Lukk, Vaike Vahi, Evi Ross, Tarsina Alango, Hugo Lepnurm, Valdur Roots, Peep Lassmann jt.
Vladimir Alumäe kuulus paljude konkursside (sh Tšaikovski nim konkursi) žüriisse, juhatas meistriklassi kursuseid (sh 1967 EXPO ajal Kanadas), viis läbi ETV-s keelpillimängu ja selle metoodiliste probleemide alase sarja (12 saadet). Tema artikleid ilmus ajakirjanduses ja kogumikes nii Eestis kui mitmel pool NSVL-s.
Vladimir Alumäe sulest on kõrvuti arvukate artiklitega ilmunud kolm raamatut: Interpretatsioonist (1966), Struktuurne ja kujundiline mõtlemine viiulimängus (1975) ja Mõtisklusi viiulimängu teooriast ja pedagoogikast (1981).