Külaliskontsert. Eva-Christina Schönweiss

Külaliskontsert. Eva-Christina Schönweiss

12.04 kell 19 / EMTA kammersaal
Külaliskontsert
Eva-Christina Schönweiss (viiul, Saksamaa)
Mihkel Poll (klaver)

Kavas

Franz Schubert (1797–1828)
Rondo h-moll D. 895

Alfred Schnittke (1934–1998)
Viiulisonaat nr 1 (1963)
I Andante
II Allegretto
III Largo
IV Allegretto

Vaheaeg

Clara Schumann (1819–1896)
Kolm romanssi op. 22
I Andante molto
I Allegretto: Mit zartem Vortrage
III Leidenschaftlich schnell

Johannes Brahms (1833–1897)
Viiulisonaat nr 3 d-moll op. 108
I Allegro
II Adagio
III Un poco presto e con sentimento
IV Presto agitato

Paapua Uus-Guineas sündinud Eva-Christina Schönweiss on õppinud viiulit Viini Muusikaülikoolis prof. Gerhart Hetzeli juures. Hiljem on ta end täiendanud USA-s Dorothy DeLay ja Kurt Sassmannshausi juhendamisel. Schönweiss oli juba õpingute ajal seotud mitme kammerkoosseisuga, sealhulgas Viini keelpilliseksteti ja Tokyo kvartetiga. Aastatel 1993–2000 oli ta õppejõud, kontsertmeister ja solist Aspeni Muusikafestivalil Colorados. Alates 1997. aastast on Schönweiss Saksa Sümfooniaorkestri liige, ta on ka orkestri juures tegutseva akadeemia asutaja. Schönweiss annab sageli kontserte koos tunnustatud harfimängija Kirsten Eckega. Schönweiss ja Ecke olid prantsuse helilooja Jean-Pascal Beintus’ süidi „Väike prints“ esmaesitajad koos Saksa Sümfooniaorkestri ja dirigent Kent Naganoga. Schönweiss on seotud nii soolo- kui ka kammermuusikuna Nürnbergi ja Cincinnati sümfooniaorkestritega. Alates 1999. aastast töötab ta viiuliprofessorina Hanns Eisleri Muusikakõrgkoolis Berliinis ning on olnud mitmete silmapaistvate viiuldajate õpetaja.

Mihkel Poll alustas klaveriõpinguid 6-aastaselt Nõmme Muusikakoolis Helve Kuuskmanni juures, jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis prof. Ivari Ilja ja Maigi Pakri käe all ning hiljem Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof. Ivari Ilja ja Guildhalli Muusika- ja Draamakoolis prof Ronan O’Hora klaveriklassis. Hiljuti kaitses ta doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Mihkel Poll on edukalt osalenud arvukatel rahvusvahelistel ja üleriigilistel konkurssidel. Ta on esinenud paljudes Euroopa riikides, Venemaal ja USA-s, samuti mitmete orkestrite ees. Hiljutiste etteastete hulka kuuluvad ülesastumised koos Birminghami Sümfooniaorkestri, Sarasota Sümfooniaorkestri ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga. Mihkel Polli repertuaar on žanriliselt ja ajastuliselt väga lai, hõlmates nii suurvorme kui ka miniatuure ning meistriteoseid Bachist Ligetini. Poll musitseerib sageli kammeransamblites koos eesti väljapaistvate instrumentalistide ja lauljatega, sh viiuldajannast õe Mari Polliga. 2009. aastal ilmus Mihkel Polli esikalbum 20. sajandi klaverimuusikaga maineka Soome plaadifirma Ondine all; 2015. aastal aga teine sooloplaat, millel kõlab Enescu, Bartóki, Tüüri ja Tõnu Kõrvitsa looming. Mihkel Poll on Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (2004) ja Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia (2013) laureaat.

Sissepääs tasuta