Külaliskontsert: Marina Chiche (viiul, Prantsusmaa) ja Mihkel Poll (klaver)

  • 19:00
  • EMTA kammersaal (Tatari 13)
Külaliskontsert: Marina Chiche (viiul, Prantsusmaa) ja Mihkel Poll (klaver)

8.05 kell 19 / EMTA kammersaal
Külaliskontsert
Marina Chiche
(viiul) ja Mihkel Poll (klaver)
Kaastegevad Johanna Vahermägi (vioola) ja Henry-David Varema (tšello)

Kavas:
Robert Schumann (1810–1856)  - Viiulisonaat nr 1 a-moll op. 105
I Mit leidenschaftlichem Ausdruck
II Allegretto
III Lebhaft

Johannes Brahms (1833–1897)  - Klaverikvartett g-moll op. 25
I Allegro
II Intermezzo: Allegro
III Andante con moto
IV Rondo alla Zingarese: Presto

Marina Chiche on sündinud 1981. aastal Marseilles. Berliinis elav viiuldajanna astus 16-aastaselt Pariisi Konservatooriumi (CNSM), mille lõpetamise järel jätkas õpinguid Viinis Boris Kuschniri juures ning seejärel Münchenis Anna Chumachenko käe all. Ta on osalenud Joseph Silversteini, Ida Haendeli, Boris Belkini, György Kurtagi jt väljapaistvate viiuldajate meistrikursustel. Chiche on võitnud ka mitmeid preemiaid, sh esimese preemia Menuhin Academy konkursil Gstaad’is (2000) ning olnud finalist „New Talent” konkursil Bratislavas (2005). Nominatsioonid prantsuse auhinnale „Victoires de la Musique Classique” 2004. ja 2005. aastal „Révélation Classique” kategoorias tõid talle kaasa laiema tuntuse nii kodu- kui välismaal.

Chiche on andnud soolo- ning kammermuusikakontserte Austrias, Prantsusmaal, Türgis, Taanis, Itaalias, Hispaanias, Venemaal ja USA-s, kus tema ansamblipartneriteks on olnud mitmed silmapaistvad interpreedid, nende seas Joseph Silverstein, Augustin Dumay, Renaud Capuçon, Pierre Laurent Aimard, Vladimir Mendelssohn, Jonathan Gila, Hagaï Shaham ja Boris Berezovski. Samuti on Chiche esinenud mitmete kodumaiste (Orchestre de Paris, Orchestre national de Lille, Orchestre national de Lorraine, Orchestre philharmonique de Nice) ja välismaiste orkestrite (Sinfonia Varosvia, Pärnu Festivaliorkester, Ukraina Sümfooniaorkester, Philharmonie de Baden-Baden, Sinfonietta de Lausanne, Cappella Istropolitana de Bratislava jpt) solistina.

Lisaks kontserttegevusele õpetab Marina Chiche 2013. aastast töötab Chiche viiuliprofessorina Trossingeni muusikakõrgkoolis Saksamaal ning on sealse keelpilliosakonna juhataja. Käesoleval aastal kaitses Chiche doktorikraadi esteetikas ja muusikateaduses.

***

Mihkel Poll on sündinud 1986. aastal Tallinnas. Ta alustas klaveriõpinguid 6-aastaselt Nõmme Muusikakoolis Helve Kuuskmanni juures, jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis prof. Ivari Ilja ja Maigi Pakri käe all, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof. Ivari Ilja ning Guildhall School of Music and Drama’s prof. Ronan O’Hora klaveriklassis. Hiljuti kaitses Poll doktorikraadi Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias. Poll on täiendanud end prof. Eliso Virsaladze juures Fiesoles Itaalias ja võtnud osa mitmetest meistrikursustest, juhendajateks Eteri Andjaparidze, Paul Lewis, Angela Hewitt, Peter Donohue, Vera Gornostajeva, Pavel Nersessian, Walter Blankenheim, Erik. T. Tawastsjerna ja Hui-Ying Liu-Tawastsjerna.

Poll on osalenud edukalt paljudel rahvusvahelistel ja üleriigilistel konkurssidel. 2004. aastal pälvis ta I preemia ning orkestri eripreemia Rina Sala Gallo nimelisel pianistide konkursil Monzas Itaalias; samal aastal võitis ta peapreemia ja neli eripreemiat vabariiklikul interpreetide konkursil „Con brio“. Aastal 2006 sai ta I preemia Ferroli rahvusvahelisel pianistide konkursil Hispaanias ning I preemia ja Tubina eripreemia esimesel Tallinna rahvusvahelisel pianistide konkursil.

Poll on esinenud balti- ja põhjamaades, Venemaal, Saksamaal, Belgias, Suurbritannias, Prantsusmaal, Itaalias, Hispaanias, Portugalis, Kreekas ja USA-s, muuhulgas kontserdipaikades nagu Londoni Wigmore Hall, Barbican Hall ja Petereburi Filharmoonia Suur Saal. Ta on astunud üles koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga, Läti Rahvussümfoonikutega, Põhjamaade Sümfooniaorkestriga, Sarasota Sümfooniaorkestriga, Magdeburgi Filharmoonikutega, Norrbotteni Kammerorkstriga, Sinfonia of Birminghamiga, Birmingham Schools’ Symphony Orchestra’ga, Norwichi Fiharmooniaorkestriga, Lincolni Sümfooniaorkestriga jt orkestritega olles teinud koostööd teiste seas dirigentidega nagu Neeme Järvi, Eri Klas, Paul Mägi, Anu Tali, Olari Elts, Mihhail Gerts, Mikk Murdvee, Michael Seal, Richard Laing, Matt Andrews, Jüri Alperten jt. Poll on olnud ERSO resideeruvaks artistiks, esitades Eesti heliloojate klaverikontserte maestrote Neeme Järvi, Olari Eltsi ja Arvo Volmeri juhatusel.

Polli repertuaar on žanriliselt ja ajastuliselt väga lai, hõlmates nii suurvorme kui miniatuure, ning meistriteoseid Bachist Ligetini. Samuti musitseerib Poll sageli kammeransamblites koos eesti väljapaistvate instrumentalistide ja lauljatega, sh oma õe, viiuldajanna Mari Polliga. 2009. aastal ilmus Polli debüüt-CD 20. sajandi klaverimuusikaga koostöös maineka Soome plaadifirmaga Ondine. 2015. aastal ilmus Polli teine sooloplaat G. Enescu, B. Bartóki, E.-S. Tüüri ja T. Kõrvitsa loominguga, pälvides samal aastal Eesti Parima Klassikaalbumi auhinna. Mihkel Poll on 2004. aasta Eesti Kultuurkapitali aastapreemia ja 2013. aasta Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia laureaat.

***

Johanna Vahermägi sai bakalureusekraadi Aragoni Kõrgemas Muusikakonservatooriumis Avri Levitani klassis ning magistrikraadi Jeruusalemma Muusika- ja Tantsuakadeemias Roi Shiloahi ja prof. Zvi Plesseri õpilasena. Ta on võitnud esimese preemia kahel rahvusvahelisel konkursil ning on oodatud esineja festivalidel nagu Berliini Muusikafestival, Festival della Valle d’Itria, kammermuusikafestival Voice of Music, Rapla Kirikumuusika Festival ja Hiiumaa Kammermuusikapäevad. Teda seob hea koostöö selliste interpreetidega nagu Guy Braunstein, Amihai Grosz, Nicolas Chumachenko, Avri Levitan, Roi Shiloah, Alexander Pavlovsky, Harri Traksmann, Sigrid Kuulmann, Marko Martin, Riivo Kallasmaa jpt. Vahermägi on soleerinud ERSO, European Youth Chamber Orchestra jt orkestrite ees ning töötanud Barcelona Liceu Ooperiteatris ja Jeruusalemma sümfooniaorkestrites. Käesoleval ajal tegutseb ta aktiivse vabakutselise muusikuna Eestis ja välismaal ning õppeaastast 2015/2016 vioola- ja kammermuusikapedagoogina EMTA-s. Vahermägi mängib 1650ndast aastast pärineval inglise meistri Thomas Urquharti vioolal, mille on tema kasutusse andnud Eesti Pillifond.

***

Henry-David Varema on lõpetanud Tallinna Konservatooriumi Peeter Paemurru juhendamisel, täiendanud end Müncheni Kõrgemas Muusikakoolis Walther Nothasi tšelloklassis ja Berliini Kunstide Ülikoolis professor Wolfgang Boettcheri käe all ning omandanud doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Aastatel 2003–2009 oli ta Berliinis resideerunud rahvusvaheliselt hinnatud keelpillikvarteti Petersen Quartett liige, mille koosseisus esines ta mainekates kontserdisaalides nagu Carnegie Hall, Wigmore Hall, Müncheni Herkulessaal, Theatre de Chatelet, Zürichi Tonhalle, Sydney Angels Place jm. Ta on olnud külaliskontsertmeister näiteks Müncheni Kammerorkestrites ja Auckland Philharmonia sümfooniaorkestris ning töötanud ühe hooaja Sydney Sümfooniaorkestri tšellorühma abikontsertmeistrina. Kammer­muusikuna annab ta regulaarselt kontserte Ivari Ilja, Mihkel Polli, Sten Lassmanni, Anna-Liisa Bezrodny, Andrus Haava, Triin Ruubeli, Mari Polli, Johanna Vahemärgi ja paljude teistega.

Aastast 2001. on Henry-David Varema EMTA tšello ja kammermuusika pedagoog (aastast 2016 professor) ning sel õppeaastal täidab ta EMTA arendusprorektori kohustusi. Aastast 1997 töötab ta Rahvusooper Estonia orkestri tšellorühma kontsertmeistrina.

 

Tasuta