Külaliskontsert. Pavel Berman

Külaliskontsert. Pavel Berman

04.04 kell 19 / EMTA kammersaal
Külaliskontsert
Pavel Berman (viiul, Venemaa/Šveits) ja Sten Lassmann (klaver)

Kavas

Pjotr Tšaikovski (1840–1893)
Sérénade mélancolique op. 26 viiulile ja klaverile
(„Melanhoolne serenaad“, 1875)

César Franck (1822–1890)
Viiulisonaat A-duur FWV 8 (1886)
I Allegretto ben moderato
II Allegro
III Recitativo-Fantasia: Ben moderato
IV Allegretto poco mosso

Vaheaeg

Robert Schumann (1810–1856)
Viiulisonaat nr 1 a-moll op. 105 (1851)
I Mit leidenschaftlichem Ausdruck
II Allegretto
III Lebhaft

Niccolò Paganini (1782–1840)
Viiulikontsert nr 2 h-moll op. 7
III Rondo à la clochette („La Campanella“)

Pavel Bermani rahvusvaheline karjäär sai tuule tiibadesse 1990. aastal, kui muusik võitis esimese koha ja kuldmedali rahvusvahelisel viiuldajate konkursil Indianapolises. Žürii hindas kõrgelt viiuldaja isikupärast stiili, milles särav tehnika seguneb rafineeritud interpretatsiooniga. Publiku poolehoiu võitis Berman siira musitseerimise ja galantse lavahoiakuga. Peale konkursivõitu järgnesid kontsertreisid Euroopasse, Ameerikasse ja Jaapanisse.
Berman alustas viiuliõpinguid Moskvas, tema õpetajaks on olnud ka Igor Bezrodny. 1992. aastal kolis Berman New Yorki, kus jätkas õpinguid Dorothy DeLay käe all Juilliardi muusikakoolis. Ameerikas tutvus Berman ka tuntud viiuldaja ja dirigendi Isaac Sterniga, kelle mitmekülgne loominguline tegevus mõjutas Bermani muusikalist mõtlemist. Kõige sügavamalt on Pavel Bermani isiksust kujundanud pikaajaline koostöö oma isa, legendaarse pianisti Lazar Bermaniga. Pavel Bermani rahvusvaheliselt edukas karjäär on teda viinud esinema Saksamaale, Prantsusmaale, Itaaliasse, Tšehhi, Inglismaale, Hispaaniasse, Venemaale, Hiinasse, Ameerikasse ja mujale. Ta on esinenud kümnete tipporkestrite ees nii solisti kui ka dirigendina. 1998. aastal asutas Berman Kaunase kammerorkestri, millest sai hiljem Kaunase sümfooniaorkester. Berman on salvestanud muusikat sellistele plaadifirmadele nagu Koch International, Audiofon, Discover, Phoenix Classics ja Dynamic. Berman mängib varem David Oistrahhile kuulunud Stradivari viiulil Cremona 1702 “Conte di Fontana”. Pavel Berman õpetab Šveitsis, Luganos.

Sten Lassmann on Eesti üks väljapaistvamaid pianiste, kes on suure tähelepanu osaliseks saanud nii kodu- kui välismaal. Ta on esinenud sellistes mainekates kontserdipaikades nagu Moskva Konservatooriumi suur ning väike saal, Purcell Room Londonis, Giuseppe Verdi saal Milanos, Glenn Gould Studio Torontos ja Keelatud Linna kontsertsaal Pekingis. Ta on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajateks olid Ell Saviauk, Ira Floss ja Ivari Ilja; seejärel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof. Ivari Ilja klaveriklassis ning Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias, juhendajaks prof. Ian Fountain. Sten Lassmann on end täiendanud ka Pariisi Konservatooriumis prof. Brigitte Engerer’i käe all. Alates 2008. aastast on Sten Lassmann tegelenud Heino Elleri klaveriloomingu esitamise, salvestamise, uurimise ning tutvustamisega. Elleri klaverimuusika oli Lassmanni doktoritöö aluseks Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias ning aastast 2011 ilmub Londonis koostöös plaadifirmaga Toccata Classics seeria „Heino Eller – Complete Piano Music”, mille kogupikkuseks on 9 CD-plaati. Sten Lassmann õpetab klaverit Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Sissepääs tasuta