Külaliskontsert: Stanislav Pronin (viiul) ja Sten Lassmann (klaver)

• Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaal
Külaliskontsert: Stanislav Pronin (viiul) ja Sten Lassmann (klaver)

15.11 kell 19 / EMTA kammersaal
Külaliskontsert
Stanislav Pronin (viiul, Venemaa/Kanada) ja Sten Lassmann (klaver)
Kavas T. A. Vitali, S. Pronin, H. Eller, P. de Sarasate, L. van Beethoven

Viiuldaja ja helilooja Stanislav Pronin on sündinud Moskvas, kuid alustas viiulimänguõpingud Iisraelis, kuhu pere emigreerus, kui Stanislav oli 8-aastane. Esimeseks õpetajaks oli vanaisa Venjamin Pronin, kes oli ise õppinud Odessa Konservatooriumis legendaarse viiulipedagoogi Pjotr Stoljarski juures. Stanislavi õpingud jätkusid Indiana Ülikoolis Nelli Školnikova ja Jaime Laredo juures ning hiljem Saksamaal, Kölni Muusikakõrgkoolis Zahhar Broni juures.

Stanislav Pronini soolodebüüt leidis aset Iisraelis, kui ta oli 10-aastane. Solisti ning kammermuusikuna on ta hiljem üles astunud sellistel nimekatel festivalidel nagu Verbier ja Interlakeni festivalid Šveitsis, Banffi ja Stratfordi festivalid Kanadas ning Kronbergi festival Saksamaal. Ta esineb regulaarselt Ameerika Ühendriikides, Kanadas ja Euroopas ning on koostööd teinud selliste nimekate dirigentidega nagu Leonard Slatkin, Herbert Blomstedt, Antonio Mendez, Sigiswald Kuijken, Andrew Constantine ja Joshua Weilerstein.

Pronin on tuntud oma virtuoosse ja uuendusliku lähenemise poolest viiulimängule. Need omadused on temast teinud hinnatud interpreedi ja viiulipedagoogi, kes on oma oskusi käinud jagamas kõikjal maailmas, alates Saksamaast ja Soomest ning lõpetades Serbia ja Kanadaga. Maailmakuulus pianist ja dirigent Vladimir Ashkenazy on Pronini puhul tõstnud esile sünnipärast muusikalist tundlikkust, intelligentsi ja tehnikat.

Innuka uue muusika austajana seob Proninit tihe koostöö selliste tippude hulka kuuluvate heliloojatega nagu Fabian Panisello, Lera Auerbach ja John Adams. 2014.a. septembris astus Pronin üles EMTA Sügisfestil, kus tema esmaeituses kõlas Toivo Tulevi spetsiaalselt Stanislav Proninile loodud „Stringendo”. Samuti on ta EMTAs andnud meistrikursusi.

Sten Lassmann on Eesti üks väljapaistvamaid pianiste, kes on suure tähelepanu osaliseks saanud nii kodu- kui välismaal. Ta on esinenud sellistes mainekates kontserdipaikades nagu Moskva Konservatooriumi Suur ning Väike Saal, Purcell Room Londonis, Giuseppe Verdi Saal Milanos, Glenn Gould Studio Torontos ja Keelatud Linna Kontsertsaal Pekingis. Ta on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajateks olid Ell Saviauk, Ira Floss ja Ivari Ilja; seejärel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof. Ivari Ilja klaveriklassis ning Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias, juhendajaks prof. Ian Fountain. Sten Lassmann on end täiendanud ka Pariisi Konservatooriumis prof. Brigitte Engerer’i käe all. Alates 2008. aastast on Sten Lassmann tegelenud Heino Elleri klaveriloomingu esitamise, salvestamise, uurimise ning tutvustamisega. Elleri klaverimuusika oli Lassmanni doktoritöö aluseks Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias ning aastast 2011 ilmub Londonis koostöös plaadifirmaga Toccata Classics seeria „Heino Eller – Complete Piano Music”, mille kogupikkuseks on 9 CD-plaati. Sten Lassmann õpetab klaverit Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Kavas:

Tomaso Antonio Vitali (1663–1745)
Chaconne g-moll

Stanislav Pronin (1985)
„Fragment“ (2016)

Heino Eller (1887–1970)
Sonaat nr 1 a-moll viiulile ja klaverile (1922)

Pablo de Sarasate (1844–1908)
„Mustlasviisid“ op. 20 („Zigeunerweisen“, 1878)
I Moderato
II Lento
III Un poco più lento