Teadusüritused

NB! Infot täiendatakse jooksvalt

Akadeemiline seminar

„Kuidas meist said protestandid: reformatsioonikultuuri levik Eestis“

19.–20. oktoober 2017

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orelisaal A-404, Tatari 13, Tallinn

Programmijuht: prof Kristel Pappel (EMTA)

Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool ja EMTA muusikateaduse osakond korraldavad seminari, mille eesmärk on valgustada protestantlikku reformatsioonikultuuri kui uut kultuuritüüpi tema eri avaldustes Eestis (ajalooliselt Eestimaal ja Põhja-Liivimaal) alates 16. sajandist ja lõpetades 19. sajandiga. Vaatluse alla võetakse muutused, mis kaasnesid reformatsiooniga eri valdkondades: kirja-, visuaal-, ainelises ja muusikakultuuris. Seejuures käsitletakse  nii kõrgkultuuri kui ka argielu sfääri. Uue reformatsioonikultuuri olemuse avamisel on olulisel kohal individuaalne perspektiiv (üksikisiku kogemus) suhestatuna laiemasse konteksti.

Seminar toimub eesti keeles!

Seminaril osalevad ettekandega Jüri Kivimäe, Marek Tamm, Toomas Siitan, Thomas-Andreas Põder, Anu Kõlar, Anu Schaper, Merike Kurisoo jt. Ettekandeid oodatakse ka doktorantidelt ja nende juhendajatelt kõikidest valdkondadest, mida reformatsioonikultuur on 16. –19. sajandil haaranud. Eriti teretulnud on juhtumiuuringutel põhinevad sissevaated reformatsioonikultuuri. Ettekande pikkus on 20 minutit (pluss 10 minutit diskussiooni).

Ettekandega osavõtust palume teatada 01. septembriks ja abstraktid saata 15. septembriks 2017. Kuulajaks registreerimise tähtaeg on 5. oktoober 2017. Registreerimine on avatud 5. oktoobrini e-vormi kaudu.

Ettekandega esinemine annab 2 EAP-d, kogu seminari kuulamine 1 EAP.

Oodatud on kõik meie doktorikooli doktorandid ja nende juhendajad, kuulama on teretulnud ka magistrandid!

Lisainfo: doktorikool@ema.edu.ee, Aleksandra Dolgopolova

Ürituse toimumist toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ASTRA projekt EMTASTRA).

Loengusari “RUUM”

Oktoober 2017 – mai 2018, kord kuus, kl 12.00–15.30

Korraldajad: EMTA lavakunstikool, Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool

EMTA lavakunstikooli valge saal, Toom-Kooli 4, Tallinn

Lavakunstikooli doktoriõppes algatatud loomingulise uurimisprojekti “Ruumi loomise strateegiad kaasaegses teatris” raames toimub õppeaasta 2017/18 jooksul kord kuus üheksast loengust koosnev sari “RUUM”, kus tunnustatud tegijad erinevatelt loomealadelt avavad oma loomingulise suhte ruumiga. Lektorid kõnelevad oma loomingust, hoides fookuses ruumi mõju. Sarjas esinevad filmirežissöörid Martti Helde ja Tanel Toom, lavastuskunstnik Liina Unt, maalikunstnik Kaido Ole, postdramaatiline dramaturg Marion Jõepera, füüsilise ja objektiteatri tehnikaid rakendav lavastaja Izumi Ashizawa Jaapanist, Euroopa kaasaegse teatri juhtiva trupi Rimini Protokolli dramaturg Imanuel Schipper Saksamaalt ja meetodinäitlemise õpetaja Mihaela Mihut USAst.

Sügissemestri loengute ajakava:

L 14. oktoober: Martti Helde

L 11. november: Kaido Ole

L 9. detsember: Tanel Toom

P 14. jaanuar: Izumi Ashizawa (inglise keeles)

Martti Helde ja Kaido Ole tutvustavad oma loenguid järgnevalt:

Martti Helde: “Oma loengus keskendun ma emotsionaalse ruumi tekitamisele ja seeläbi füüsilise ruumi loomisele. Kuidas meeskonna dünaamika ja ettevalmistus on ruumiloomega otseselt seotud. Keskendun pehmematele väärtustele ning vaatlen ruumi kui emotsionaalset nähtust.”

Kaido Ole: “Selleks vestluseks nõusolekut andes tõdesin endalegi veidi ootamatult, et ruum on erineval moel läbi mu elu üht olulisemat rolli mänginud, ning läbi selle mōiste saaksin peaaegu kõik tähtsa endale ära rääkida või seletada. Vähemalt püüda seletada. Viimasel ajal on asi heas mõttes aga veel eriti hulluks läinud ja see „ruumilisus“ on omandanud mingi täiesti kummastava mõõtme, millest ma ei oskagi veel piinlikkust tundmata rääkida. Nagu mingi uus mõistmine, milleks pole veel õigeid sõnu. Aga ma arvan, et kõike seda ongi hea koos arutada.”

Loengusarjast on osa võtma oodatud kõik doktorikooli doktorandid, nende juhendajad ja õppejõud, samuti magistrandid ja bakalaureuseõppe tudengid.

Osalejatel palume registreeruda esimesele loengule (Martti Helde) e-vormi kaudu hiljemalt neljapäevaks, 12. oktoobriks ja teisele loengule (Kaido Ole) hiljemalt 9. novembriks.

Kursusel osalemise eest on võimalik saada ainepunkte. Osaleda tuleb vähemalt seitsmel loengul üheksast.

1 EAP – loengutes osalemine.

3 EAP – loengutes osalemine ja lõpuessee kirjutamine. Essees analüüsitakse loengukursusel kuuldut läbi oma loomingulise või teadustegevuse prisma. Essee maht 12 000 – 15 000 täheruumi.

Lisainfo: EMTA lavakunstikooli doktoriõppe koordinaator Madli Pesti madli.pesti@gmail.com, KTKDK doktorikooli koordinaator Aleksandra Dolgopolova doktorikool@ema.edu.ee.

Loengusarja toimumist toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ASTRA projekt EMTASTRA).