EMTA sümfooniaorkester

Eesti Muusika ja Teatriakadeemia sümfooniaorkester (EMTA SO) on Eesti professionaalsete orkestrantide kasvulava. Orkestrit on juhatanud paljud tuntud Eesti dirigendid, nagu Roman Matsov, Vallo Järvi, Peeter Lilje, Eri Klas, Vello Pähn, Paul Mägi, Jüri Alperten, Arvo Volmer, Andres Mustonen, Toomas Kapten, Toomas Vavilov, Risto Joost ja Erki Pehk. Musitseeritud on ka välisdirigentide Michel Tabachniku (Šveits), Jin Wangi (Austria), Colin Mettersi (Inglismaa), Cecilia Rydinger Alini (Rootsi) ja Lutz Köhleri (Saksamaa) käe all.

Ühel hooajal toob orkester publiku ette keskmiselt seitse kava. Igal õppeaastal toimub üks kontsert koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga, neist nelja viimast on juhatanud ERSO peadirigent Neeme Järvi. Üle aasta tuuakse koos EMTA ooperistuudioga ettekandele vokaalsümfooniline suurvorm või lavastatakse ooper, mille etendused toimuvad Rahvusooper Estonias.

Orkester on saanud tunnustust kontserdireisidel Rootsi, Soome ja Saksamaale. Kahel korral (2002 ja 2005) on esinetud Berliinis toimuval festivalil Young Euro Classic, kus viimati kanti ette ka Ülo Kriguli teos “JenZeits”, mis tõi autorile samal festivalil alla 30-aastaste heliloojate kategoorias peapreemia. 2009. aastal oli EMTA SO Läänemere-äärsete maade muusikaakadeemiate ühenduse (ABAM) orkestriakadeemia baasorkester.

2010.aastal toodi Eestis esmakordselt ettekandele Penderecki teosed “Concerto grosso” ja “Ciaccona”, neist viimane helilooja enda dirigeerimisel. EMTA SO teeb kord aastas koostööd Eesti suurima kontserdiagentuuriga Eesti Kontsert, esinedes kõikjal üle Eesti. Heaks traditsiooniks on saanud igakevadised uudisloomingu kontserdid Tallinna Metodisti kirikus. Üha populaarsemaks muutuvad ka noortele suunatud kontserdid, kus ühiselt musitseerivad EMTA eri osakondade tudengid.

Orkestriga töötavad regulaarselt väljapaistvad muusikud, EMTA professorid Paul Mägi (peadirigent) ja Toomas Vavilov.

PAUL MÄGI (s. 13.10.1953) asutas 1978 Eesti Raadio Kammerorkestri ning oli ka selle orkestri kunstiline juht ja peadirigent. 1984-1991 töötas Rahvusooperis Estonia dirigendina. Juhatanud külalisdirigendina Moskva Suures Teatris. Aastatel 1990-1994 oli Läti Riikliku Sümfooniaorkestri peadirigent ja kunstiline juht. Juhatas Läti RSO kontserte kuulsates kontserdisaalides Euroopas ning osales paljudel rahvusvahelistel festivalidel – Concertgebow, Fetes Musicales en Touraine, ChichesterFestivities, Festival Costa do Estoril jpm. 1995-2002 oli RO Estonia loominguline juht ja peadirigent.
Alates 2004 töötab Uppsala Kammerorkestri kunstilise juhi ja peadirigendina ning 2011. aasta septembrist lisandus Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendi ametikoht. On juhatanud kontserte kõikjal Euroopas ja Ameerikas (Detroiti SO, Moskva Filharmoonia SO, Equadori NSO, Rootsi Raadio SO, Stockholmi Kuninglik Filharmoonia, Göteborgi SO, Malmö SO jpt.)
Aastast 2013 on Paul Mägi Rootsi Kuningliku Muusikaakadeemia liige. Ta on pälvinud Valgetähe IV klassi teenetemärgi, Eesti Vabariigi Kultuuriauhinna, Teatriliidu aastapreemia 1994, 1996,1999. 2013. aastal pälvis Paul Mägi Eesti Kultuurkapitali aastapreemia laiahaardelise dirigenditegevuse eest nii Eestis kui välismaal.
Paul Mägi on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orkestridirigeerimise professor ja Stockholmi Kuningliku Muusikakõrgkooli külalisprofessor.

Toomas Vavilov lõpetas klarneti erialal 1988 TMKK (Ülo Üksik) ja 1992 EMA (Hannes Altrov) ning 1998 samas orkestridirigendina (Jüri Alperten). Ta on täiendanud end dirigeerimise alal Jonas Aleksa ja Roman Matsovi juures, klarnetistina on ta osalenud Karl Leisteri ja Ivan Mozgovenko meistriklassides, aastal 1990 võitis ta Eesti puhkpillimängijate konkursil esikoha. Vavilov oli aastatel 2004–2006 ERSO teine dirigent. 2006/07 oli ta Vanemuise muusikajuht ja peadirigent. Ta on juhatanud Eesti orkestreid, töötanud Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Läti Raadio kooriga. Klarnetistina on ta andnud kontserte Eestis, Soomes, Rootsis, Lätis, Saksamaal, Belgias, Austraalias ja mujal. Ta on EMTA professor ja puhkpilliosakonna pedagoog, juhendanud pidevalt puhkpilliõpilaste suvekursusi Elvas ja Põltsamaal ning kuulunud erinevate konkursside žüriisse. Toomas Vavilov on saanud 2001. aastal Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia ja 2005. aastal interpreedi aastastipendiumi.

Käesoleva aasta augustis annab EMTA SO taas kontserdi Berliini festivalil, kus orkestri peadirigendi Paul Mägi juhatusel kõlab Eesti muusika:

Kontakt:
Rain Vilu