Stardib pärimusmuusika kontsertide sari Reval Folk

Üldine

Stardib pärimusmuusika kontsertide sari Reval Folk

Reedel, 17. novembril kell 19.00 saab Vanalinna Muusikamajas avastardi kontserdisari "Reval Folk", mis toob kord kuus pealinna publikuni pärimusmuusikat nii Eestist kui välismaalt. Kontserdisarja idee autori ja eestvedaja Kadri Allikmäe sõnul on sarja peamine eesmärk pakkuda inimestele asises Tallinnas võimalust tuletada meelde oma põlist olemust ja tugevdada sidet erinevate põlvkondade vahel - folgisündmusi Tallinnas küll toimub, kuid pärimuskultuur vääriks kindlasti märksa suuremat tähelepanu.

Samuti soovitakse innustada noori õppima Eesti Muusika ja Teatriakadeemia pärimusmuusika erialal, mille rajajateks olid 2006. aastal helilooja Veljo Tormis, rahvamuusik Celia Roose ja akordionist Tuulikki Bartosik ning mille vilistlaste hulgas on sellised tuntud eesti muusikud nagu Sandra Vabarna, Mari Kalkun, Eeva Talsi, Villu Talsi, Juhan Uppin, Martin Müller ja Leanne Barbo.

EMTA pärimusmuusika eriala koordinaator Katariin Raska sõnutsi ongi Reval Folk pärimuse tudengitele oluliseks platvormiks õppimisel ning õpitu rakendamisel. Algatuse vajalikkust kinnitab ka pärimusmuusikat tänasel päeval juba rahvusvahelisel tasandil viljelev, nii Euroopas kui Jaapanis tunnustust leidnud Tuulikki Bartosik: „Aastaid on EMTA pärimusmuusika eriala tudengitel tundnud vajadust oma "kodulava" järele. Samuti oleme soovinud pakkuda külalisõppejõududele kontsertide andmise võimalust, et jagada kooliseinte vahel toimuvat ka väljaspool. Reval Folk on väljund, mis on sündinud just sellest vajadusest ning mul on äärmiselt hea meel ja suur au olla kontserdisarja esimene esineja.“

Reval Folgi avakontserdil tulevadki esitlusele palad Bartosiki autoriplaadilt “Storied sounds", samuti kõlab akordionil eesti, rootsi ja soome pärimusmuusika. Kontserdi juhatab sisse Katariin Raska, kes  koordinaatoriametile lisaks õpetab EMTA-s ka improvisatsiooni ja ansamblimängu.

Samal päeval kell 13.00 toimub Reval Café Müürivahe tänava kohvikus ka Reval Folgi pop-up kontsert, kus astuvad üles EMTA pärimusmuusika eriala tudeng Hanna Kata Norma (laul), Katariin Raska (parmupill, torupill) ja vilistlane Mihkel Roolaid (laul).

Järgmine kontsert Reval Folk sarjas toimub 15. detsembril, kui esineb trio Soon/Piho/Lepasson. 19. jaanuaril astuvad üles Leana ja Hartwin ning 30. märtsil mängib iiri flööte Dave Murphy. Kõik kontserdid leiavad aset Vanalinna Muusikamajas algusega kell 19.00. Peaesienjaid soojendavad pärimusmuusika eriala tudengid Maimu Jõgeda, Hanna Kata Norma ja Eva Väljaots.

Kontserdisarja toimumisse panustab ligi 30 vabatahtlikku erinevatelt elualadelt, koostööpartneriteks on Vanalinna Muusikamaja ja Eesti Folkloorinõukogu. Kontserdisarja toimumist toetavad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Eesti Kultuurkapital ja veebimajutus.ee.

Lisaks Katariin Raskale on Reval Folgi EMTA-poolseiks nõuandjaiks Tarmo Kivisilla, Leanne Barbo ja Kai Kiiv.

Lilian Semperi stipendiumi pälvis Veronika Issajeva

Määratlemata

Lilian Semperi stipendiumi pälvis Veronika Issajeva

Neljapäeval, 9. novembril toimus EMTA kammersaalis Lilian Semperi stipendiumikonkurss, kus stipendiumi (1000 EUR) pälvis klaverieriala magistrant Veronika Issajeva (juhendaja emeriitdots Ada Kuuseoks, dots Mati Mikalai).
 
Pianiste hindas žürii koosseisus dots Jüri Alperten ja dots Marko Martin.
 
Stipendium eraldati Eesti Rahvuskultuuri Fondi kaudu.
 
 
Doktoritööde kaitsmine 13. novembril 2017

Teadus

Doktoritööde kaitsmine 13. novembril 2017

Esmaspäeval, 13. novembril toimub EMTA-s kaks loomeuurimusliku doktoritöö kaitsmist.

Kell 14.00 kaitseb saateklassi doktorant Jun Zhao ruumis A202 oma tööd "Comprehension and interpretation of Chinese vocal music with the example of Zheng Qiufeng’s song cycle “Four Seasons of Our Motherland"" (juh vanemteadur dr phil Žanna Pärtlas, oponent dr Tuomas Mali Lahti konservatooriumist).

Kell 16.30 aga on võimalik kaasa elada Kristi Kapteni töö "Pianisti tööprotsess Ligeti etüüdide omandamisel" (juh prof Kerri Kotta, oponent dr phil Mart Jaanson Tartu Ülikoolist) kaitsmisele ruumis A402.

Töödega on võimalik tutvuda ka raamatukogus.

Mira Martšenko meistrikursused, loengud ja kontserdid

Üldine

Mira Martšenko meistrikursused, loengud ja kontserdid

10.-12. novembril külastab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiat Moskva Konservatooriumi juures asuva Muusikakeskkooli klaveriosakonna juhataja, pianist ja väljapaistev klaveripedagoog Mira Martšenko. Visiidi jooksul annab M. Martšenko meistrikursusi, klaveripedagoogika-alased loenguid algõpetusest ja J. S. Bachi inventsioonide interpretatsioonist ning kaks kontserti, kus peale Martšenko enda esinevad ka Moskva Muusikakeskkooli õpilased. Visiit, mille täpse ajakavaga saab tutvuda siin, toimub EMTA interpretatsioonipedagoogika instituudi ja klaveriosakonna koostöös.

 

Algasid eelkatsed lavakunstikooli

Määratlemata

Algasid eelkatsed lavakunstikooli

Alates 31.oktoobrist saab esitada oma töid EMTA lavakunstikooli bakalaureuseõppesse lavastaja ja dramaturgi eriala eelkatsetele. 2018. aasta sügisel alustava kursuse juhendaja on Lembit Peterson.
 
Esimeste kirjalike tööde tähtaeg lavastaja ja dramaturgi õppesuunal on 7. jaanuar 2018. Kõikidel õppesuundadel saab avaldusi esitada veebikeskkonnas sais.ee alates 1. märtsist kuni 26. märtsini 2018.
 
Kursuste juhendaja Lembit Petersoni kaasõppejõud näitleja õppesuunal on Liina Olmaru ja Indrek Sammul. Dramaturgi õppesuunda juhendab Siret Campbell.
 
Rohkem infot kandideerimise kohta:


 


EMTA noorteadlased osalesid Teaduste Akadeemia lühiloengute konkursil

Määratlemata

EMTA noorteadlased osalesid Teaduste Akadeemia lühiloengute konkursil

27. oktoobril toimus Eesti Teaduste Akadeemias noorteadlaste lühiloengute galaõhtu, kus esinesid kolmeminutilise ettekandega ka EMTA kandle eriala doktorant Anna-Liisa Eller ja eelmisel aastal doktoritöö kaitsnud muusikateadlane Brigitta Davidjants.

Anna-Liisa Eller kõneles Eesti kromaatilisest kandlest kui barokkinstrumendist ning Brigitta Davidjants käsitles "kultuurisõdu" sotsiaalmeedias Armeenia ja Aserbaidžaani näitel. Lühiloengud ei tohtinud ületada 3 minuti piiri ja pidid atraktiivselt kajastama aktuaalseid uurimissuundi.

Galaõhtul valiti välja kaheksa võiduloengut, mis jõuavad ETV eetrisse ning mida jagatakse ka Postimehe teadusportaalis. Tänavused laureaadid leiab Teaduste Akadeemia kodulehel.

Kolme minuti pikkuste loengute konkurssi Eesti ülikoolide ja teadusasutuste doktorantidele ja noorteadlastele korraldab Eesti Teaduste Akadeemia koostöös Eesti Rahvusringhäälinguga. Konkursi eesmärk on teaduse populariseerimise õppimine ja harjutamine. Konkurss toimus tänavu kolmandat aastat. Tegevust toetab TeaMe+ ja Euroopa Liidu Regionaalarengu fond.

Eesti audiovisuaalne kunst valiti Euroopa parimate sekka

Määratlemata

Eesti audiovisuaalne kunst valiti Euroopa parimate sekka

7.-10. detsembrini toimub Saksamaal, Karlsruhes rahvusvaheline tehnoloogia ja kunstifestival inSonic2017, kus osalevad audiovisuaalse loominguga Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilased. Eesti tudengite tööd valiti välja 180 konkursile laekunud projekti seast üle maailma.

Festivali inSonic2017 korraldavad ühed maailma juhtivad kultuuriasutused: Kunsti- ja Meediakeskus ZKM (Saksamaa) ning Akustika/Muusika Uuringute ja Koordinatsiooni Instituut IRCAM (Prantsusmaa).

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia audiovisuaalse kompositsiooni lektori Paolo Girol sõnul on festivalil osalemine hea võimalus saada osa rahvusvahelisest ideede- ja loomevahetusest. „Festivalil tulevad esitusele 6 audiovisuaalset kompositsiooni, mis seatakse üles installatsioonina pimedas black boxis, suurele poolkerakujulisele ekraanile ja surround helisüsteemiga. Et kõik külalised saaksid maksimaalse elamuse, on publiku arv ruumis piiratud,” kirjeldas Girol.

Eesti üliõpilaste audiovisuaalsetes töödes on kasutatud erinevaid instrumente, nii elektroonilisi kui ka klassikalisi, ning vorme nagu heli ja visuaal. Treiler EMTA üliõpilaste töödest: https://vimeo.com/238287462

Festivali raames esitlevad rahvusvahelise publiku ees oma töid EMTA üliõpilased Markus Robam, Robi Jõeleht, Sander Tuvikene, Johanna Kivimägi ja Valentin Siltšenko, Einike Leppik ja Anna-Margret Noorhani.

Audiovisuaalne kompositsioon on üks neljast Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooniosakonna erialast. Lisaks muusikale pakub see eriala võimalusi uurida ja avastada visuaalset kunsti ning laiendada oma heliloomet ka struktureeritud visuaalina.

 

Foto: Mait Jüriado