Lahkus kauaaegne Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor, emeriitprofessor Venno Laul

Vilistlased, Üldine

Lahkus kauaaegne Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor, emeriitprofessor Venno Laul

Venno Laul (11.09.1938-14.10.2018) õppis koorijuhtimist Tartu muusikakoolis (Voldemar Kliimand) ja tollases Tallinna Riiklikus Konservatooriumis (Heino Kaljuste). Aastatel 1968 – 1971 stažeeris Laul tollase Leningradi konservatooriumi assistentuuris. Läbi aastate osales Laul Eesti muusikaelus teeneka pedagoogi ja koorijuhina.

Laul oli Tallinna Konservatooriumi rektor aastatel 1982 – 1992. Tema ametiajal algas EMTA Kivimäelt kesklinna kolimise pikk protsess ning viidi läbi akadeemia praeguse hoone arhitektuurikonkurss. Laul alustas dirigeerimise õppejõuna konservatooriumis tööd 1972. aastal, 1978 valiti ta dotsendiks, 1987 professoriks.

Venno Laulu õpilaste hulgas olid Silvia Landra, Elviira Maasalu, Andres Ammas, Lauri Aav, Eero Raun, Kalev Lindal, Vahur Soonberg, Margus Kask, Ivi Rausi, Lea Teemets jpt.

Venno Laulu ärasaatmine toimub laupäeval, 20. oktoobril Toomkirikus. Kirik avatakse hüvastijätuks kell 13:00. Lilli võib tuua. Toomkiriku teenistus, mida peab peapiiskop Urmas Viilma, algab kell 14:00. Ärasaatmine Metsakalmistul algab kell 16:00. Sinna viivad Toomkiriku eest bussid.

Tänavune SügisFest toob lavalaudadele lisaks muusikale ka teatrit

Määratlemata

Tänavune SügisFest toob lavalaudadele lisaks muusikale ka teatrit

19.–24. oktoobrini toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) muusikafestival SügisFest, kus sel aastal on lisaks muusikale esmakordselt programmis ka teatrietendused ja töötoad. Muusika- ja teatrielamusi toovad publikuni nii EMTA tudengid ja õppejõud kui ka väliskülalised Euroopast ja Ameerikast. 

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia loometegevuse ja välissuhete prorektori Henry-David Varema sõnul on SügisFest kujunemas akadeemia esindusfestivaliks. “SügisFest ühendab tervet EMTA-t ja toob ühe nädala jooksul kokku muusika interpretatsiooni, heliloomingu, improvisatsioonilise muusika ning kaasaegsete etenduskunstide tudengid ja õppejõud,” ütles Varema. “Festival pakub publikule head ülevaadet sellest mitmetahulisest tööst, mida me Eesti ainsas muusikakõrgkoolis viljeleme,” sõnas Varema. “Lisaväärtusena saame tuua festivalilavale ka meie koostööpartnerid välisriikidest, mis pakub rikastavaid kogemusi nii kaasategevatele tudengitele kui ka publikule,” lisas Varema. 

Festivali pidulikul avaõhtul, 19. oktoobril esietendub teater NO99 suures saalis Georg Friedrich Händeli ooper “Orlando”, mis jõuab vaatajateni Stephan Jörise (DE) verivärskes lavastuses. Rollides astuvad üles EMTA lauluüliõpilased, keda toetab varajase muusika keskuse tudengite barokkorkester. 

20. oktoobri sümfooniakontsert Estonia kontserdisaalis toob publikuni kolme sajandi heliloojate muusika, sealhulgas EMTA doktorandi Giovanni Albini (IT) uudisteose maailmaesiettekande. Lavale astuvad EMTA sümfooniaorkester, magistriõppe üliõpilane, vioolamängija Sandra Klimaitė (LT) ning dirigent Paul Mägi.

Festivali jooksul annavad kontserdi ka EMTA jazzmuusika üliõpilaste ansamblid, kes toovad kuulajateni rokilegendi Riho Sibula hitid. 

Kuulda saab uut elektronmuusikat ning näha, mis juhtub, kui oma jõud ühendavad kontrabassimängijad Kristin KuldkeppJaanus Siniväli ning videokunstnik Tencu

Piireületavaid elamusi pakuvad Taavi Kerikmäeja Merle Saarva juhendamisel EMTA kaasaegse heliloomingu üliõpilaste ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia tantsukunsti tudengite ühised improvisatsioonid helides ja liikumistes.

Esmaspäeval, 22. oktoobril astuvad EMTA kammersaalis üles noored säravad solistid akadeemia suurimast, muusika interpretatsiooni osakonnast. Ettekandele tulevad väljapaistvad instrumentaal- ja vokaalteosed 20. sajandi muusikaklassikast.

Huvilistel on võimalus saada osa kaasaegsete etenduskunstide õpitoast, mille viib läbi näitetrupp New Public (UK). Samuti toimub tasuta seminar, kus muusika rollist ja muutustest tänapäeva ühiskonnas räägib etenduskunstide administreerimise ning muusikahariduse edendamise pioneer ja konsultant Tony Woodcock (US).

Festivali lõpetab 24. oktoobril Londoni näitetrupi New Public (UK) lavastus pealkirjaga “Lucid”. See naljakas ja kohati häiriv pilguheit unenägude maailma tuuakse publikuni, kasutades leidlikku kombinatsiooni helidest, füüsilisest teatrist ja sürreaalsest huumorist. Londoni kriitikutelt palju kiidusõnu saanud lavastuses astub üles ka eesti näitlejanna Katariina Tamm. Etendust saab tänu viitevaba heli- ja videoülekande tehnoloogia LoLa kasutamisele näha korraga kahes kohas, nii Eesti Rahvusraamatukogu tornisaalis kui ka EMTA kammersaalis.

Festivali sündmused  toimuvad teatris NO99, Helios Hallis ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saalides ning suuremale osale neist pääseb tasuta.

Festivali programm: https://ema.edu.ee/sundmused/sugisfest/sugisfest-2018/

Rahvusvahelise Nüüdismuusika Festivali AFEKT2018 sümpoosium

Määratlemata

Rahvusvahelise Nüüdismuusika Festivali AFEKT2018 sümpoosium

28. oktoobrist kuni 3. novembrini toimub Rahvusvahelise Nüüdismuusika Festivali AFEKT2018 sümpoosium, mis keskendub festivali peaheliloojate Helmut Lachenmanni, Rebecca Saundersi ja Enno Poppe loomingule. Loengutes ja avatud töötubades analüüsivad AFEKTil osalevad heliloojad ja interpreedid festivalil ettekandele tulevaid teoseid, suhestudes Lachenmanni loomingust lähtuva mõistega “musique concrète instrumental”.

Rohkem infot sümpoosiumi programmi kohta: http://ktkdk.edu.ee/events/event/rahvusvahelise-nuudismuusika-festivali-afekt2018-sumpoosium/

Lisainfo festivali kontsertide kohta: http://festivalafekt.ee/

Sümpoosiumil osalemine on registreerunutele tasuta. Sümpoosioni töökeel on inglise keel.

Sündmust korraldavad Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Rahvusvaheline Nüüdismuusika Festival AFEKT.

Programmi pani kokku festivali AFEKT kunstiline juht Monika Mattiesen.

Koordinaator: Aleksandra Dolgopolova, doktorikool@ema.edu.ee

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Elisa 5G kontsert

Määratlemata

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Elisa 5G kontsert

Rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril kell 16.00 leiab aset Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Elisa ühine kontsert, mis toimub 5G ja LoLa tehnoloogia vahendusel korraga EMTA kammersaalis Tallinnas ja Seto Talumuuseumi Tsäimajas Värskas. Kontsert on osa Muusikapäeva programmist.

Tänu Elisa 5G võrgule ja viitevabale heli- ja videoülekande tehnoloogiale LoLa (Low Latency Audio Visual Streaming System) toimub kontsert sünkroonselt kahes erinevas, teineteisest 300 kilomeetri kaugusel asuvas sündmuspaigas. Seto Tsäimaja on kõige kaugem punkt Eestis, kus Elisal on hea valguskaabliühendus – see asub otse Elisa mobiilsidemasti kõrval.

1. oktoobri kontsert on ühtlasi Elisa 5G mobiilside esitlus. Täpselt aasta tagasi sai EMTA IT-juhi Innar Järva ettekanne LoLa tehnoloogia võimalustest esikoha Elisa, äriideede konkursi Ajujaht ja tehnoloogiaportaali Geenius koostöös korraldatud 5G konkursil. Tänu sellele on EMTA-sse esimese ülikoolina Eestis rajatud 5G võrguga Elisa tugijaam, mida kasutatakse ka nimetatud LoLa kontserdi tarbeks.

LoLa tehnoloogia võimaldab üksteisest isegi kuni 5000 kilomeetri kaugusel paiknevatel muusikutel koos musitseerida reaalajas. LoLa ja 5G võrgu koosluse näol on tegemist esimese mobiilse lahendusega, mis on piisavalt kiire ja väikese hilistumisega, et võimaldada videosilla abil ühist musitseerimist interneti püsiühendustest sõltumata.

Kontserdil esinevad pianist Mihkel Poll, kitarrist Jaak Sooäär ja trummar Tanel Ruben (Tallinnas) ning tšellist Henry-David Varema ja laulja Laura Põldvere (Setomaal). Sündmus on kõigile huvilistele tasuta nii Tallinnas kui ka Setomaal. Pärast kontserti on kuulajad oodatud EMTA 4. korruse fuajees toimuvale vastuvõtule.

Muusikapäeva raames toimub EMTA-s veel teinegi kontsert – kell 14.00 esinevad orelisaalis EMTA muusika interpretatsiooni osakonna välisüliõpilased.

LoLa tarkvara on Itaalia Giuseppe Tartini konservatooriumi ning Itaalia Teadus- ja Haridusvõrgustiku konsortsiumi GARR projekt. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiale on LoLa riistvara soetatud Eesti Hariduse ja Teaduse Andmesidevõrgu poolt läbi Euroopa Liidu projekti GÉANT-EaPConnect toetuse.

Konkurss Euroopa Liidu Noorteorkestrisse

Konkurss

Konkurss Euroopa Liidu Noorteorkestrisse

KONKURSS EUROOPA LIIDU NOORTEORKESTRISSE

Kandideerima on oodatud kõik Euroopa Liidu riikide kodakondsust omavad instrumentalistid vanuses 16-26 aastat (seisuga 31.12.2018).

Millal ja kus toimub?
Konkurss leiab aset kahes voorus:

  • E 5.11 eelkonkursid keelpillidele kell 11.00 EMTA orelisaalis (A-404) ja kell 14.30 puhk- ja löökpillidele kammersaalis (C-405).
    NB! Eelkonkurss, kus esitatakse ainult orkestripartiid, on mõeldud orkestripartiide paremaks tundmaõppimiseks Arvo Leiburi ja Peeter Sarapuu juhendamisel. Partiid peaks olema ette valmistatud, aga perfektset esitust ei eeldata.
  • R 16.11 põhikonkurss kell 10.00 EMTA orelisaalis (A-404).

Repertuaar
Esitada vabalt valitud soolo- või klaverisaatega teos + orkestripartiid, mis on saadaval EUYO kodulehel või välissuhete ruumis B-204.
NB! Löökpillid ei pea esitama muud, kui ainult orkestripartiid.
NBB! Kui vabalt valitud teos on klaverisaatega, palun kindlasti kaasa tuua ka oma klaverisaatja. Ilma saatjata konkursile  ei lubata!

Registreerumine
Kõigil soovijail täita ära ankeet ja saata see hiljemalt 2. novembriks 2018 e-maili aadressile kai@ema.edu.ee.

Lisainfo ja küsimused:

Kai Kiiv
6675 721
kai@ema.edu.ee


1976. aastal asutatud ja tänaseks maailma ühe parima sümfooniaorkestri staatusse tõusnud kollektiiv on teinud koostööd maailma juhtivaimate  muusikute ja dirigentidega nagu Daniel Barenboim, Leonard Bernstein, Herbert von Karajan ja Mstislav Rostropovtš. Eraldi äramärkimist väärib orkestri asutaja ja kauaaegne peadirigent Claudio Abbado, tema kõrval ka endised peadirigendid Valdimir Ažkenazy ja Bernard Haitink. Orkestri praegune peadirigent ning kunstiline juht on Vassili Petrenko. Kevad- ja suvesessioonid 2019 toimuvad orkestri residentsides Ferraras, Grafeneggis ja Bolzanos, milllel järgnevad kontserttuurid Austriasse, Saksamaale, Itaaliasse, Lukseburgi, Hollandisse, Suurbritanniasse ja Omani. Täpsem info orkestri kodulehel.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia alustab uhiuue kontserdisarjaga

Määratlemata

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia alustab uhiuue kontserdisarjaga

Teisipäeval, 25. septembril algab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia 99. kontserdihooaeg, mille rikkalikus programmis on tänavu ka uus kontserdisari "Klaverivirtuoosid". Värske kontserdisari sünnib koostöös Eesti Pianistide Liiduga.

Kontserdisarja "Klaverivirtuoosid" kunstilise juhi, pianist Mihkel Polli sõnul toob kontserdisari kuulajateni armastatud klaveriheliloojate tähtteosed, mida esitavad Eesti säravaimad pianistid ning EMTA üliõpilased, noored klaverivirtuoosid. “Sarja iga kontsert on pühendatud ühele heliloojale ning esimesel kontserdil tuleb ettekandele legendaarse pianisti ja helilooja Franz Liszti looming,” ütles Poll. “Lisaks täiendavad kontserte tekstilised vahepalad, milles tutvustatakse kontserdil kõlavaid teoseid ja nende loomise ajastut,” lisas Poll.

EMTA kontserdihooajal on publik oodatud osa saama ka juba traditsiooniliseks kujunenud sarjadest ja festivalidest. Muusikafestivali SügisFest programm on tänavu mitmekesisem kui kunagi varem, lisaks kontsertidele pakub festival sel korral ka etendusi ning töötubasid.

Eesti muusikute raudvarale pühendatud kontserdisari “Jubilate” tunnustab ja tänab sel hooajal muusikuid ja pedagooge nagu Lilian Semper, Riho Mägi ja Olavi Kasemaa. Sarja raames toimub ka Balti riikide 100. aastapäevale pühendatud kontsert, kus Baltimaade heliloojate teoseid esitavad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Läti Muusikaakadeemia ning Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia keelpillitudengid ning -pedagoogid.

Tänavustest välisesinejatest väärib kindlasti äramärkimist Armeenia päritolu viiulivirtuoos Movses Pogosjan. Samuti jätkub koostöö Peterburi Konservatooriumiga, mille raames jõuavad Eesti publiku ette võimekad interpreedid Venemaalt  – viiuldaja Anna Laukhina ning pianist Regina Glazunova.

2018. aastale paneb piduliku punkti juba traditsiooniks saanud jõulukontsert, kus astuvad publiku ette EMTA tunnustatud õppejõud.

Kontserdihooaja repertuaaris on teosed alates eatust klassikast kuni kaasaegse jazzi ja nüüdismuusika, ooperi ja teatrini. Aastas jõuab lavale 150 kontserti.

Kontserdid ja etendused toimuvad peamiselt Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saalides (Tatari 13). Enamik kontserte on tasuta.

EMTA kontserdiinfo: http://www.ema.edu.ee/sundmused/kontserdid/

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia on Eesti juhtiv muusikale ja teatrile spetsialiseerunud avalik-õiguslik ülikool. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tähistab 2019. aastal oma 100. juubelit.

EMTA värske helilooming Gaudeamuse Muusikanädalal

Määratlemata

EMTA värske helilooming Gaudeamuse Muusikanädalal

5.–9. septembrini Hollandis toimunud mainekal nüüdismuusikafestivalil Gaudeamus Muziekweek tuli ettekandele seitse heliteost EMTA praegustelt ja endistelt kompositsiooniüliõpilastelt.

Märtsikuus käis EMTA kompositsiooniosakonnas meistrikursusi andmas Hollandi bassklarnetist Fie Schouten. Kursusele järgnes üleskutse uute lugude kirjutamiseks ning 6. septembril toimunud kontserdil “Turn Up The Bass (Clarinet)” kõlasid uudisteosed kuuelt autorilt: Tze Yeung Ho, Arshia Samsaminia, Juuso Salonen, Gerta Raidma, Johanna Kivimägi ja Einike Leppik.

Teoseid esitasid Fie Schouten, Germaine Sijstermans (bassklarnet), Jeroen Kimman (elektrikitarr) ja Eva van de Poll (tšello).
 8. septembri õhtul kõlas festivalil veel üks Eesti helitöö – Orkest de Ereprijs esitas Alisson Kruusmaa teost “Rain”. Kevadel võitis Alissoni teos Hollandis Apeldoornis toimunud heliloomingukursusel "24th Young Composers Meeting” parima teose preemia.

Hollandi vanimat muusikafestivali, Gaudeamuse Muusikanädalat on korraldatud veidi enam kui 70 aastat. Festivali eesmärk on esitleda uusimaid suundi nüüdismuusikas.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saalikompleksis peeti sarikapidu

Määratlemata

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saalikompleksis peeti sarikapidu

Järgmise aasta sügisel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia 100. juubeliks valmivas saalikompleksis peeti täna sarikapidu, kuna hoone on saavutanud planeeritud täiskõrguse 23,6 meetrit ning oluline etapp ehituses on edukalt lõpetatud.

Täna pärastlõunal tõi haridus- ja teadusminister Mailis Repsi ning kultuuriminister Indrek Saare pilgu all uue tipptasemel hoone katuselt sarikapärja alla Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor prof Ivari Ilja. Traditsiooni järgi peab hoone tellija ise pärja katuselt alla tooma ning korraldama ehitajatele sarikaliigud, et tagada uuele hoonele hea õnn. Vastasel juhul asendavad ehitajad sarikapärja vana luuakontsuga ning veelgi hiljem auklike tööpükstega, mis tähendab uuele hoonele kiiret lagunemist. Et seda igal juhul vältida, järgnes pärja allatoomisele traditsiooniline sarikapidu ehitajate tänamiseks.

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps märkis, et sarikapidu on samm lähemale sellele, et Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saab oma 100. sünnipäeva tähistada uues tipptasemel hoones, kus on parima akustika ja kaasaegseima tehnoloogiaga kontserdisaal, blackbox’id ja õppeklassid. „Soovin akadeemia perele veel veidi kannatlikkust, aga ka tohutult harjutamislusti, et täita uus saalikompleks aasta pärast kaunite helide ja menukate esinemistega,“ ütles Reps.

„Me peame alati meeles pidama, et kõige unikaalsem, mida saame maailmale pakkuda, on kultuur. Ka me ise käime iga-aastaselt üha rohkem ja rohkem kontserdil ja teatris. Sellepärast on uue õpikeskkonna peatne valmimine väga loomulik ja vajalik. Lisaks saavad kultuurielu korraldajad tänapäevaste võimalustega keskkonna, kus tutvustada innovaatilisi ettevõtmisi, millele varasemalt sobivat kohta pole olnud. Ühesõnaga, kena kingitus meie kultuurriigi juubeliks,“ ütles kultuuriminister Indrek Saar.

EMTA rektori prof Ivari Ilja sõnul oli tänase sarikapeo eesmärk tänada ehitajaid ning luua rahvapärimuse järgi soojad suhted majavaimuga. “Põhjust kõvasti vaeva näinud ehitajate kostitamiseks oli enam kui küll, sest tööd on kenasti graafikus,” lausus prof Ilja. “Kõik märgid lubavad arvata, et EMTA 100. juubelil 2019. aasta septembris saame avada kauaoodatud saalikompleksi, mis lisaks õppetööle hakkab sageli leidma kasutust avaliku kontserdi- ja etenduspaigana.”

6100-ruutmeetrise saalikompleksi keskseks osaks kujuneb läbi nelja korruse ulatuv 480 istekohaga kontserdisaal, mis sobib eelkõige klassikalise muusika, aga ka muude muusikastiilide esitamiseks. Läbi kolme korruse on kavandatud 130 pealtvaatajat mahutav blackbox, mida hakkavad kasutama lavakunstitudengid ja džässmuusikud. Viiekordsesse soklikorrusega hoonesse rajatakse 21 õppeklassi, mille seas on ka multimeedia stuudio ning džässiklass. Saalikompleksi kõik korrused ühendatakse kõrvalasuva akadeemia peahoonega.

EMTA haldusdirektori Ott Maateni kinnitusel on tänaseks edukalt lõpetatud oluline vaheetapp saalikompleksi ehituses. “Hoone põhikonstruktsioonid on sisuliselt valmis, fassaad peagi koorikplaatidega kaetud ning uksed-aknad ees, nii et saab alustada viimistlustöödega,” selgitas Maaten.

EMTA saalikompleksi projekteeris AS Resand. Hoone arhitektid on Toivo Tammik ja Mart Rõuk arhitektuuribüroost Ansambel, saalide sisearhitektuuri autor Aivar Oja FraDisain OÜst. Akustikaprojekti tegi Linda Madalik koostöös Taani akustikabürooga Gade&Mortensen Akustik. Hoone ehitab Nordlin Ehitus AS ning omanikujärelvalvet teeb Tallinna Linnaehituse AS. Saalikompleksi ehitust rahastavad Eesti Kultuurkapital, Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond ja EMTA.

Fotod tänasest sarikapärja allatoomise tseremooniast leiab veebiaadressilt  https://bit.ly/2CSq1Oq     
Fotode autor: Andres Raudjalg