Intensiivseminar "Analysing Popular Music: Theory, Method, and Practice" (Popmuusika analüüs: teooria, meetod, praktika)

  • -
  • 10:00 - 17:00
  • Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Intensiivseminar

3.-6. märtsil kell 10.00-13.00 ja 14.00-17.00 toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (Tatari 13, Tallinn)
Intensiivseminar "Analysing Popular Music: Theory, Method, and Practice" (Popmuusika analüüs: teooria, meetod, praktika).

Põhiõppejõud prof Philip Tagg (Leeds Becketti Ülikool ja Salfordi Ülikool, Suurbritannia)
Assisteeriv õppejõud Kaire Maimets-Volt (EMTA)

Seminar on mõeldud NII muusika(haridus)taustaga KUI ilma muusika(haridus)taustata osalejatele. Seminari töökeeleks on inglise keel.

Lisaks loengutele on intensiivseminaris olulisel kohal grupitöö praktikumid.

Intensiivseminaris tegeletakse popmuusika semiootilise analüüsi teooria, metodoloogia ja praktikaga. Arendatakse popmuusika teadlikku kuulamisoskust; vaadeldakse, mil moel on muusika struktuurilised omadused seotud selle erinevate psühholoogiliste, ühiskondlike, kultuuriliste ja ideoloogiliste väljenduste ja kasutustega; julgustatakse ka mitte-muusika(haridus)taustaga osalejaid muusikast mõtlema ja muusikat mõtestama; õpetatakse isiklikke muusikaelamusi suhestama üldisemate (pop)muusikast mõtlemise suundadega. Analüüsiprotsessis rõhutatakse mittenoodistatavate muusikaliste väljendusvahendite rolli ning (tava)kuulaja reaktsioonide arvestamise tähtsust selle mõistmisel, "miks ja kuidas muusika mida kellele millise mõjuga vahendab".

Igal osalejal palutakse analüüsimiseks mp3 failina (nt USB-mälupulgal või nutitelefonis/iPodis/tahvelarvutis/laptopis bluetoothiga õppejõu arvutisse ümbertõstetaval kujul) kaasa võtta muusikapala, mida nad sooviksid seminaris lähemalt analüüsida. See võib olla mistahes stiilis ja žanris laul, filmimuusikaline teema, telesarja tunnusmeloodia vms, mis neid mingil moel paelub (mis neile parasjagu väga meeldib, mida nad vihkavad, mis neil "kummitab" jne) ja mille kohta nad sooviksid rohkem teada saada. Kui osalejaid on rohkelt, tehakse kaasavõetud muusikapaladest analüüsimiseks valik kohapeal.

Intensiivseminari viimasel päeval esitlevad osalejad kolleegidele grupitöö-praktikumis sooritatud analüüsi tulemusi.

Philip Tagg (sünd 1944) on briti muusikateadlane, kes on avaldanud mitmeid mõjukaid raamatuid popmuusika ja muusikasemiootika vallas. Tagg on Rahvusvahelise Popmuusika Uuringute Assotsiatsiooni (International Association for the Study of Popular Music, IASPM) asutajaliige. Ta on õpetanud kursusi popmuusika analüüsist, popmuusika ajaloost, ning muusikast filmis, TV-s ja mujal massimeedias aastail 1977-1991 Göteborgi Ülikooli muusikateaduse osakonnas, 1993-2002 Liverpooli Ülikooli popmuusika instituudis (Institute of Popular Music, IPM) ja 2002-2009 Montréali Ülikooli muusikaosakonnas ning pidanud neil teemadel intensiivseminare mitmel pool Euroopas, Põhja- ja Lõuna-Ameerikas ja Austraalias. Aastal 2010 läks Tagg pensionile, naasis elama Inglismaale ja on praegu külalisprofessorina seotud Leeds Becketti ja Salfordi ülikoolidega.

Seminari eel tuleb läbi lugeda järgmised peatükid raamatust
Tagg, Philip (2013). Music's Meanings. A Modern Musicology for Non-Musos. New York, Huddersfield: The Mass Media Music Scholars' Press (MMMSP) (raamat on kättesaadav EMTA ning TÜ filosoofia ja semiootika instituudi raamatukogudes ning see tehakse registreerunutele kättesaadavaks ka .pdf-failina).

  • Eessõna, lk 1-34
  • Ptk 6, "Intersubjectivity" (lk 195-228)
  • Ptk 7, "Interobjectivity" (lk 229-261)

Seminari käigus loetakse osaliselt peatükke 10 ("Vocal persona") ja 13 ("A simple sign typology").

Registreerumistähtaeg: 25. veebruar 2015 (osalemissoov saata e-posti aadressile dolgopolova.a@gmail.com). Kohtade arv on piiratud!

Seminar on osalejatele tasuta, toetab Euroopa Liidu Sotsiaalfond.
KTKDK liikmete majutus- ja toitlustuskulud hüvitab korraldaja. Täpsem info majutuse, toitlustamise ja transpordi osas saadetakse e-posti teel pärast seminaris osalemise kinnitamist.

Ainepunktid: 3 EAP (ainepunktide saamiseks tuleb gruppidel analüüsitulemused vormistada kirjaliku tööna kahe nädala jooksul pärast seminari lõppu).

Täiendav info:
Aleksandra Dolgopolova, KTKDK koordinaator
dolgopolova.a@gmail.com

Fotol Philip Tagg. Allikas: www.tagg.org

Philip Tagg