Rahvusvaheline muusikapäev. LoLa kontsert

  • -
  • 16.00
  • Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaal
Rahvusvaheline muusikapäev. LoLa kontsert

1.10 kell 16 / EMTA kammersaal
Rahvusvaheline muusikapäev
LoLa: viitevaba heli- ja videoülekande tehnoloogia kontsert
Laura Põldvere (vokaal), Jaak Sooäär (kitarr), Tanel Ruben (löökpillid), Henry-David Varema (tšello), Mihkel Poll (klaver)

Sissepääs tasuta

Laura Põldvere armastab hullumeelse hooga kihutada vabaimprovisatsioonist jazzimaailma ning popmuusika juurest koolituste andmisele suurkonverentsidel. Ta on täiendanud oma teadmisi jazzi vallas Bostoni Berklee Muusikakolledžis, Freiburgi Jazz & Rock Schule’is ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Magistrikraadi omandas ta EMTA-s kaasaegse improvisatsiooni erialal professorite Anne-Liis Polli ja Anto Petti käe all. Õpingute ajal osales Põldvere aktiivselt rahvusvahelistel workshop’idel Soomes, Saksamaal, Šveitsis ja Prantsusmaal ning võttis osa erinevatest vokaalkonkurssidest. Põldvere jaoks üks olulisemaid võitusid on Raimonds Paulsi eriauhind Riga Jazz Stage’il, kus ta ühendas vabaimprovisatsiooni jazzistandarditega ning võlus publikut looperitehnika kasutamise ja improvisatsioonilise akordionimänguga. Põldvere sai Eesti muusikamaastikul tuntuks aastal 2005, kui võitis raadio Skyplus korraldatud lauluvõistluse. Sellele järgnes edukas osalemine sama aasta kohalikul Eurovisiooni laulukonkursil, mille tulemusel saavutas ta II koha võistluse finaalis soololooga “Moonwalk” ning I koha ansambliga Suntribe. Finaalivõit viis koosseisu Eestit esindama Kiievisse, kuhu Laura sattus uuesti 2017. aastal, kui võitis Eesti Laulu finaali koos Koit Toomega. Hetkel esineb Põldvere aktiivselt Raivo Tafenau kvartetiga ning teeb Villu Veskiga alternatiiv-klubimuusika maastikul eriprojekte “W”. Vabaimprovisatsiooni vallas astub Põldvere üles väga erinevate kollektiividega: Han Bennink, Theo Bleckmann, Sid Hille, DI (Ivi Rausi). Põldvere on välja andnud neli popalbumit ning kolm albumit jazzižanris. Album “Memories of Tomorrow” ilmus Jaapani turul ning materjal salvestati koos Tõnu Naissoo trioga. Improvisatsioonilise koosseisuga Carrot Lights ilmus album 2014. aasta oktoobris ning seda tutvustati ka turneel Euroopas. Põldvere hiljutisim jazziplaat ilmus 2015. aastal duoprojektina koos Joel Remmeliga. Põldvere on viimase 15 aasta Eesti kõige mängitum popartist ning aastal 2008 pärjati ta parima naisartisti auhinnaga Eesti Muusikaauhindade galal. Laura Põldvere kuulub Eesti Jazzliidu juhatusse ning oli aastatel 2016-2018 liidu esinaine. Lisaks muusikutööle annab Põldvere improvisatsiooni vallas koolitusi Eesti tippettevõtetele Studio Lingua Personaliarenduse Agentuuri koosseisus.

Jaak Sooäär on üks Eesti ja Baltikumi viimaste aastakümnete aktiivsemaid jazzmuusikuid. Pärast Tartu Ülikooli ja G. Otsa nim. Tallinna muusikakooli  lõpetamist omandas ta esimese eestlasena jazzmuusika alase kõrghariduse Kopenhaageni rütmimuusika konservatooriumis (2001) ning pärast Eestisse tagasi kolimist alustas tööd Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, kus juhib jazzmuusika osakonda selle asutamisest peale (2004). Samuti oli Jaak Sooäär Eesti Jazzliidu esimene juhatuse esimees (2004-2009) ning kuulub tänaseni liidu juhatusse. Jaak Sooäär on nii kodu- kui välismaal aktiivse muusikuna tegutsenud alates 1989. aastast. Teiste hulgas on tema rahvusvahelisteks koostööpartneriteks olnud Tony Allen, Ray Anderson, Conny Bauer, Han Bennink, Raoul Björkenheim, Gavin Bryars, Will Calhoun, Kent Carter, Pierre Dørge, Daniel Erdmann, Arkady Gotesman, Mikko Innanen, Anders Jormin, Dave Kikoski, Alexey Kruglov, Dave Liebman, Joe Lovano, Ron McClure, Karlheinz Miklin, Liudas Mockunas, John Schröder, Louis Sclavis, Harri Sjöström, Vladimir Tarasov ja Petras Vyshniauskas, samuti on ta koos töötanud paljude eri põlvkondadest Eesti muusikutega. Jaak Sooääre rahvusvaheliste ansamblite hulka kuuluvad The Dynamite Vikings, Erdmann/Sooäär Dessert Time, Heavy Beauty, Kruglov-Sooäär Quartet, Sooäär/Yaralyan/Ounaskari ja Almost Zebra. 2006. aastal oli Jaak Sooäär külalissolistiks WDR Bigbändis Saksamaal. 1999. aastal osales ta Euroopa Noorte Jazzorkestri töös ja 2003. aastal EBU bigbändis. Jaak Sooäär on võitnud Eesti Muusikaauhinna 2003. ja 2005. aastal etno/folkartisti kategoorias ansambli Eesti keeled koosseisus ja 2013. aastal jazzartisti kategoorias kvarteti Mustonen/Sooäär/Remmel/Ruben koosseisus. 2007. aastal pälvis Sooäär esimese Eesti jazzi aastaauhinna ning samal aastal ka Kultuuripreemia aastaauhinna. Jaak Sooäär on salvestanud üle 30 albumi.

Tanel Ruben on lõpetanud G. Otsa nim Tallinna Muusikakooli kontrabassi ja trummide erialal ning Rootsi Skurupi rahvaülikooli ja Göteborgi Ülikooli trummide erialal. Ruben töötab aktiivselt muusikuna alates 1990-ndatest aastatest, alates 2000. aastast ka õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Ta on Eesti Jazzliidu juhatuse liige ning programmikoostaja, varasemalt ka Jazzliidu juhatuse esimees (2009-2014). Ta on töötanud õpetajana ka Viljandi Kultuuriakadeemias. Ruben on salvestanud üle 50 heliplaadi, sealhulgas ise neist produtseerinud seitse plaati: “Sentimental Call” (Tanel Ruben and Victoria, 2003), “Look Around” (Hinkus feat. Maarja, 2005), “Kogutud rikkus” (Tanel Ruben, 2008), “Nõiutud veerandtunnid” (Tanel Ruben Quintet feat. Kadri Voorand ja Kristjan Randalu, 2011), “Rütmiallikal” (Rütmiallikal, 2013), “Drum Prana” (Drum Prana, 2014), “Million Years” (Tanel Ruben & Victoria, 2016). Ruben on musitseerinud väga mitmete muusikutega: David Liebman, Avishai Cohen, Anders Jormin, Anat Fort, Olivier Ker Ourio, Paul Bollenback, Brian Melvin,Omar Torez, Alexey Kruglov, Jaak Sooäär, Miguel Cruz, Vardan Ovsepian, Jukka Perko, Yasuhito Mori, Kristian Blak, Andrei Kondakov, Sergey Manukyan, Leonid Vintskevich, Raimonds Pauls ja paljud teised. Samuti on ta teinud koostööd erinevate teatritega ja osalenud nii muusikuna kui ka muusika loojana üheksas etenduses erinevates Eesti teatrites, nende hulgas VAT, NUKU, NO99 ja Von Krahli teater. Heliloojana on Ruben kirjutanud üle saja muusikapala erinevatele koosseisudele. Aastal 2008 pälvis Tanel Ruben Elioni jazzipreemia.

Henry-David Varema on lõpetanud Tallinna Konservatooriumi Peeter Paemurru juhendamisel, täiendanud end Müncheni Kõrgemas Muusikakoolis Walther Nothasi tšelloklassis ja Berliini Kunstide Ülikoolis professor Wolfgang Boettcheri käe all ning omandanud doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Aastatel 2003–2009 oli ta Berliinis resideerunud rahvusvaheliselt hinnatud keelpillikvarteti Petersen Quartett liige, mille koosseisus esines ta mainekates kontserdisaalides nagu Carnegie Hall, Wigmore Hall, Müncheni Herkulessaal, Theatre de Chatelet, Zürichi Tonhalle, Sydney Angels Place jm. Ta on olnud külaliskontsertmeister näiteks Müncheni Kammerorkestrites ja Auckland Philharmonia sümfooniaorkestris ning töötanud ühe hooaja Sydney Sümfooniaorkestri tšellorühma abikontsertmeistrina. Kammer­muusikuna annab ta regulaarselt kontserte Ivari Ilja, Mihkel Polli, Sten Lassmanni, Anna-Liisa Bezrodny, Triin Ruubeli, Mari Polli, Johanna Vahemärgi ja paljude teistega. Aastast 1997 on Varema töötanud Rahvusooper Estonia orkestri tšellorühma kontsertmeistrina. 2001. aastast on Varema EMTA tšello- ja kvartetiõppejõud (aastast 2016 professor) ning käeoleval ajal töötab ta EMTA loometegevuse ja välissuhete prorektorina.

Mihkel Poll alustas klaveriõpinguid 6-aastaselt Nõmme Muusikakoolis Helve Kuuskmanni juures, jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis prof. Ivari Ilja ja Maigi Pakri käe all ning hiljem Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof. Ivari Ilja ja Guildhalli Muusika- ja Draamakoolis prof Ronan O’Hora klaveriklassis. Hiljuti kaitses Poll doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Mihkel Poll on edukalt osalenud arvukatel rahvusvahelistel ja üleriigilistel konkurssidel. Ta on esinenud paljudes Euroopa riikides, Venemaal ja USA-s, samuti mitmete orkestrite ees. Hiljutiste etteastete hulka kuuluvad ülesastumised koos Birminghami Sümfooniaorkestri, Sarasota Sümfooniaorkestri ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga. Mihkel Polli repertuaar on žanriliselt ja ajastuliselt väga lai, hõlmates nii suurvorme kui ka miniatuure ning meistriteoseid Bachist Ligetini. Poll musitseerib sageli kammeransamblites koos eesti väljapaistvate instrumentalistide ja lauljatega, sh viiuldajannast õe Mari Polliga. 2009. aastal ilmus Mihkel Polli esikalbum 20. sajandi klaverimuusikaga maineka Soome plaadifirma Ondine all; 2015. aastal aga teine sooloplaat, millel kõlab Enescu, Bartóki, Tüüri ja Tõnu Kõrvitsa looming. Mihkel Poll on Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (2004) ja Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia (2013) laureaat. Mihkel Poll on Eesti- Muusika ja Teatriakadeemia klaveriõppejõud ning käesolevast õppeaastast EMTA muusika interpretatsiooni osakonna peakoordinaator.