Masterclasses

ACADEMIC YEAR 2019-2020

Brass and Woodwind:
NyNorsk quintet
(Oslo, Norway)
21.10:  master class for brass ensembles 11.00-13.00 C-405
22.10: individual master classes
            Ingebjørg Bruket (trombone) 11.00-13.00 D-309
            Daniel W. Kjellesvik (French horn) 11.00-16.00 C-307
            Ingrid Eliassen (trumpet) 12.00-14.00 D-511
            Jørgen Arnesen (trumpet) 14.00-15.00 D-511
            Berger Iver Færder (tuba) 16.30-17.30 D-310

Composition:
Michal Rataj and Slavomír Hořínka
(audiovisual composition, The Academy of Performing Arts in Prague, Czech Republic
25.-27.11.2019

Contemporary Music and Improvisation:
Núria Andorrà (Escola Superior de Musica de Catalunya, Spain)
19.-20.11: 10.00-15.00 Blackbox
21.11: 10.30-15.30 Blackbox

Alistair MacDonald (Royal Conservatoire of Scotland, Glasgow, UK)
11.-13.12

Vera Stojanovich and Thomas Wells (Ohio State University, USA)
20.-25.05.2020

Early Music:

Instrumental and Vocal Pedagogy:

Instrumental Chamber Music:
Frank-Immo Zichner (Universität der Künste Berlin, Germany)
12. 2019

Jazz Music

Keyboard:
Arbo Valdma (Hochschule für Musik und Tanz Köln, Germany)
19.10: 11.00-16.00 C-405

Christiane Karajev (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, Austria)
31.10-02.11: 10.00-16.00 C-405

Vladimir Dulov (Belarusian State Academy of Music, Minsk)
7.11: 10.00-17.00 suur saal
8.-9.11: 10-17 C-405

Fali Pavri and Aaron Shorr (Royal Conservatoire of Scotland, Glasgow, UK)
04.2020

Musicology:

Strings:
Alexander Vinnitsky (violin, Turku University of Applied Sciences, Finland/Moscow Conservatoire, Russia)
22.10: 10.00-16.00 C-405
23.10: 10.00-16.00 A-404


Silvia Chiesa (cello, L’Istituto Superiore di Studi Musicali Claudio Monteverdi – Conservatorio di Musica di Cremona, Italy)
31.10: 10.00-15.00 Big hall
1.11: 10.00-14.00 Big hall

Stanislav Pronin (violin, Russia/Canada)
2.-3.12: 10.00-16.00 C-405

Traditional Music:

Voice:
Jörg Dürmüller (Haute Ecole de Musique de Lausanne, Switzerland; EAMT)
7.-8.11: 12.00-16.30 B-304
28.-29.11: 12.00-16.30 B-304
12.-13.12: 12.00-16.30 B-304

Opera studio:
Marco Gandini (Vicenza, Italy)
14.10-08.11

Vocal Chamber Music and Accompaniment:

Performance Wellness:
Mischa Greull’s (Zürcher Hochschule der Künste, Switzerland) workshop „How to Use Physical Resources”
11.10: 15.00-17.00 A-404
12.10: 11.00-13.00 A-403