Doktorikontsert. Marie-Helen Aavakivi (viiul)

  • -
  • 19:00
  • Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaal
Doktorikontsert. Marie-Helen Aavakivi (viiul)

10.01 kell 19 / EMTA kammersaal
Doktorikontsert
Marie-Helen Aavakivi (viiul)
Kaastegevad Andreas Lend (tšello) ja Ralf Taal (klaver)

Kavas

Eduard Tubin (1905–1982)
Sonaat viiulile ja klaverile nr. 1 (1936/1969)
I Moderato (attacca)
II Quasi presto, misterioso (attacca)
III Grave lento. Ostinato, marciale

Heino Eller (1887–1970)
Lüüriline pala nr. 1 triole E-duur (1915)
Lüüriline pala nr. 2 triole f-moll (1915)

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809‒1847)
Klaveritrio nr. 1 op. 49 d-moll (1839)
I Molto allegro agitato
II Andante con moto tranquillo
III Scherzo. Leggiero e vivace
IV Finale. Allegro assai appasionato

Marie-Helen Aavakivi (Rannat) omandas magistrikraadi MA cum laude viiuli erialal 2012. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (EMTA) prof. Alexander Fischeri ja prof. Tõnu Reimanni juhendamisel, millele 1995-2007 a. eelnesid viiuliõpingud Tallinna Muusikakeskkoolis (TMKK). Käesoleval ajal jätkuvad õpingud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorantuuris (juhendajateks professorid Urmas Vulp, Marje Lohuaru, Kristel Pappel), samas on ta alustanud tööd õppejõuna. Aastast 2012 on Marie-Helen Aavakivi kammerorkester Kremerata Baltica liige (kunstiline juht maailmanimega tippviiuldaja Gidon Kremer), mille koosseisus on praeguseks andnud ligi 400 kontserti mainekates kontserdisaalides Euroopas, Venemaal, Lõuna- ja Põhja Ameerikas, paljudes Aasia ja Araabia riikides ning salvestanud mitu kõrge rahvusvahelise tunnustuse pälvinud CD-plaati (Grammy nominatsioon 2015 CD-komplektile Mieczyslaw Weinbergi loomingust, ECHO preemia 2016 CD-plaadile Šostakovitši klaveri- kontsertidega). Marie-Helen Aavakivi kuulus aastatel 2006-2011 Euroopa Liidu Noorteorkestrisse (2010.a. II viiuli kontsertmeistrina), samuti on ta töötanud Tallinna Kammerorkestris (TKO) ja 2. kontsertmeistrina Rahvusooper Estonia sümfooniaorkestris. Marie-Helen on osa võtnud Zakhar Broni, Marianne Boettheri, Irina Botškova, Mihhail Gaisleri, Mi-Kyung Lee, Stanislav Pronini, Marina Chiche jt. meistriklassidest. Solistina on ta üles astunud TKO ning TMKK ja EMTA sümfooniaorkestrite ees (dirigentideks Paul Mägi, Toomas Kapten, Risto Joost) ning osalenud Mikk Murdvee ansamblikaaslasena helilooja Mihkel Keremi autoriplaadil (Toccata Classics 2013) ja kontsertmeistrina kammerorkester Klaaspärlimäng Sinfonietta projektides. Marie-Helen Aavakivi on Eesti Interpreetide Liidu liige ja Eesti Rahvuskultuuri Fondi stipendiaat 2016.

Andreas Lend on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuse- ja magistriõppe (prof. P. Paemurru) ning täiendanud end Sibeliuse Akadeemias (prof. H. Kiiski ja H. Pekkarinen) ja mitmetel rahvusvaheliselt tunnustatud tšellistide meistriklassides (F. Helmerson, D. Geringas, A. Ivashkin, J. Goritzki jpt.). Ta on pälvinud preemiaid paljudelkonkurssidel: I preemia ja Grand Prix I rahvusvahelisel konkurss-festivalil "Renaissance" (Armeenia, 2013), Eesti noorte interpreetide konkursi Con Brio laureaat (2008), I preemia ESTA Eesti üleriigilisel noorte viiuldajate ja tšellistide konkursil (2004), III preemia August Dombrovska nim. rahvusvahelisel keelpillimängijate konkursil (Riia, 2002) ja on rahvusvahelise Liezeni tšellokonkursi laureaat (Austria, 2000). Aastatel 2009 ja 2010 pälvis ta „The International Holland Music Session” stipendiumi ning on PLMF preemia “Noor Muusik 2011” laureaat. Andreas Lend on nõutud artist nii solisti kui kammermuusikuna. Ta on keelpillikvarteti Prezioso liige ning mängib Rahvusooper Estonia sümfooniaorkestris.

Ralf Taal on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia. 1993. aastal saavutas ta esikoha Edvard Griegi 150. sünniaastapäevale pühendatud noorte pianistide konkursil. 1994. aastal võitis Ralf Taal vabariikliku pianistide konkursi ja noorte interpreetide konkurss-festivali „Con Brio“ ning oli hooajal 1994/95 Eesti kontserdi stipendiaat. 1995. aastal sai ta Schuberti-nimelisel rahvusvahelisel pianistide konkursil Dortmundis noorima finalisti eripreemia. Ralf Taal on olnud solistiks pea kõigi Eesti orkestrite ees ning andnud arvukalt soolokontserte. Ta on teinud koostööd selliste väljapaistvate dirigentidega nagu Eri Klas, Paavo Järvi, Olari Elts, Arvo Volmer, Tõnu Kaljuste, Anu Tali jpt. Tema soolokavades on valdavalt kõlanud Schuberti, Beethoveni ning Chopini muusika. Lisaks solistitegevusele on Ralf Taal hinnatud ansamblipartner paljudele vokaal- ja instrumentaalsolistidele, sh Mati Palm, Ain Anger, Pille Lill, Helen Lokuta, Monika-Evelin Liiv, Indrek Vau, Oksana Sinkova, Andrus Haav jt . Ralf Taal töötab pedagoogina EMTA-s ning Georg Otsa nim. Tallinna Muusikakoolis ja oli kontsertmeister Rahvusooperis Estonia aastatel 1998-2014. Aastal 2011 pälvis ta Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia. 2014. aastal ilmus temalt sooloalbum Chopini klaverimuusikaga „Magic of Sound“.

Sissepääs tasuta