Jubilate: Mati Kuulberg 70

  • -
  • 17:00
  • Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaal
Jubilate: Mati Kuulberg 70

11.11 kell 17 / EMTA kammersaal
Jubilate
Mati Kuulberg 70
Esinevad Tallinna Muusikakeskkooli õpilased Kärt Mikalai, Rian Peeter Karelson, Kristjan Nurges, Helin Koel, Stig Sebastian Kari, Rutmar Otto Juksaar, Mia Simona Kaivo, Nora Roonet, Annabel Sakkos, Marii Heleen Matesen, Maria Kapten, Ian Sebastian Jõeorg, Triinu Piirsalu, Kaisa Padur, Grete Heinsaar (klaveril Kai Õunapuu) ja Toomas Vavilov (klarnet), Sigrid Kuulmann-Martin (viiul), Liina Žigurs (vioola), Mati Lukk (kontrabass) ning Tallinna Klaveriduo - Natalia Sakkos ja Toivo Peäske.

Kavas on Mati Kuulbergi klaveripalad „Heatujuline koll“, „Allan“, „Etüüd“, „Keksumäng“, „Kolm pasunat“, „Marss“, „Sepikojas“, „Vanaema vokk“, „Igatsus“, „Mõtisklus“, „Kurb valss“, „4 impressiooni“ (nr. 2 ja 3), „Tiiule“ viiulile ja klaverile, „Seitse prelüüdi“ kahele viiulile, Sonaat nr. 1 kahele klaverile, Sonaat nr. 4 sooloviiulile („Memoria de los Incas“), „Viis eesti rahvaviisi“ klarnetile, vioolale ja kontrabassile. Kontserdi juhatab sisse muusikateadlane Tiia Järg.

Kontsert toimub koostöös Tallinna Muusikakeskkooliga. Sissepääs tasuta.

Mati Kuulbergi (09.07.1947-14.06.2001) loomingus elavdab traditsioonilisi vorme dramaatiline ja kontrastiderikas väljenduslaad. Lineaarne mõtlemine, vaba tonaalsusekäsitlus ja kapriisne rütmika loovad tema teostes keerukaid polüfoonilisi tekstuure. Sagedased on järsud dünaamika, registri- ja tämbrikontrastid. Variantset arendusviisi täiendavad aleatoorika, dodekafoonia ja sonoristika võtted. Enamasti ühendavad kontrastset materjali intonatsioonilised seosed. Kuulberg on oma teostes kasutanud ka eesti, setu ja lapi rahvaviise.

Kuulbergi looming hõlmab peaaegu kõiki põhižanre, kuid kaalukama osa moodustab selles instrumentaalne kammermuusika. Ta on kirjutanud kaks keelpillikvartetti, keelpillikvinteti, kaks klaveritriot, puhkpillikvinteti, saksofonikvarteti, seksteti klaverile ja puhkpillidele ja palju lühemaid ansambliteoseid ning soolopalu. Tähtsal kohal on sonaadivorm – Kuulberg on loonud kaks kaheklaverisonaati ja klaverisonaadi neljale käele, tromboonisonaadi, sonaadi flöödile ja harfile, neli soolosonaati viiulile ja soolosonaadi klarnetile, kontsert-sonaadi soolotšellole jt. sonaate. Tema loomingusse kuulub ka viis sümfooniat (1971, 1977, 1978, 1983, 1986), sümfoonilisi lühivorme, instrumentaalkontserdid viiulile, kontrabassile ja flöödile, kolm balletti ja vokaalsümfoonilisi teoseid.

Mati Kuulberg lõpetas 1966. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis viiuliklassi ja 1971. aastal Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Anatoli Garšneki kompositsiooniklassi. Ta töötas aastail 1966–1974 Eesti TV ja Raadio Sümfooniaorkestris viiuldajana ja aastail 1970–1998 Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis ja Tallinna Muusikakeskkoolis muusikateooria ja kompositsiooni õpetajana. Aastail 1986–1991 oli Kuulberg Eesti Heliloojate Liidu konsultant. Kuulbergi õpilaste hulka kuuluvad tänased noored heliloojad Mirjam Tally, Timo Steiner ja Mihkel Kerem.

Mati Kuulbergi teoseid on välja andnud Eres Edition, Antes Edition, Edition 49 ja SP Muusikaprojekt. Tema loomingust on ilmunud autori-CD (Antes, 1997). Kuulberg on pälvinud ELKNÜ kirjandus- ja kunstipreemia (1972) ja Eesti NSV muusika-aastapreemia (1977, 1986).

© EMIK 2007