SügisFest. Avakontsert

  • -
  • 19:00
  • Estonia kontserdisaal
SügisFest. Avakontsert

7.10 kl 19 / Estonia kontserdisaal
Avakontsert
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkester
Valle-Rasmus Roots (tšello)
Dirigent Paul Mägi

Kavas:

Finn Shields
"Chthonic" (2017, esiettekanne)

Dmitri Šostakovitš
Tšellokontsert nr 1

Dmitri Šostakovitš
Sümfoonia nr 1

Sissepääs tasuta

Finn Shields (1994) on inglise helilooja ja pianist, kes suundus pärast Oxfordi Ülikooli lõpetamist Tallinna, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse. Praegu õpib ta magistriõppes Toivo Tulevi kompositsiooniklassis. Finni muusikalised huvid hõlmavad kaasaegset instrumentaalmuusikat, filmimuusikat ja muusikainterpretatsiooni. Finni loomingut on esitanud silmapaistvad  muusikakollektiivid, nagu näiteks Villiers Quartet ja Oxfordi Filharmooniaorkester. Tema teosed on kõlanud Oxfordis ja Tallinnas, aga ka Bathis, Budapestis ja Pekingis.

Valle-Rasmus Roots alustas tšelloõpinguid 2001. aastal Mart Laasi tšelloklassis Tallinna Muusikakeskkoolis, mille ta lõpetas 2013. aastal Mart Laasi ning Henry-David Varema klassis. Bakalaureuseõpingute jooksul Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias on tema õppejõududeks olnud lisaks Varemale ka külalisena prof. Marko Ylönen. Õppeaastal 2015/16 õppis Valle-Rasmus üliõpilasvahetuse programmi raames Berliini Kunstide Ülikoolis prof. Wolfgang Boettcheri tšelloklassis. Valle-Rasmus lõpetas bakalaureuseõpingud  EMTAs 2017. aasta kevadel ning jätkab praegu samas magistriõpinguid, olles käeoleval aastal vahetusüliõpilane Helsingi Kunstide Ülikooli Sibeliuse Akadeemias prof. Marko Ylöneni tšelloklassis. Valle-Rasmus on edukalt osalenud mitmel konkursil. Ta on Eesti Noorte Keelpillimängijate Konkurss-Festivali laureaat (2011 ja 2013) ning 2015. aastal pälvis koos pianist Auli Lonksiga laureaaditiitli kammermuusika konkursil In Corpore. Aastal 2016. pälvis ta EMTA üliõpilastele omistatava Yamaha stipendiumi. Ta on korduvalt esinenud solistina Tallinna Kammerorkestri ning TMKK sümfooniaorkestri ees. Viimati soleeris ta Saksamaal Baden-Badeni Filharmoonia orkestriga (2016).
Valle-Rasmus Roots on osalenud mitmete väljapaistvate tšellistide meistrikursustel (N. Jones, J.-E. Gustafsson, M. Ylönen, F. Gouton jt). Aastatel 2011-2013 oli ta maineka Astona International suveakadeemia täisstipendiaat.
2017. aasta aprillist mängib Valle-Rasmus C. Farotti 1904. a. Milanos valminud tšellol, mille on tema kasutusse andnud Eesti Pillifond.

Paul Mägi asutas 1978. a Eesti Raadio Kammerorkestri ning oli ka selle orkestri kunstiline juht ja peadirigent. 1984-1991 töötas Rahvusooperis Estonia dirigendina. Juhatanud külalisdirigendina Moskva Suures Teatris. Aastatel 1990-1994 oli Läti Riikliku Sümfooniaorkestri peadirigent ja kunstiline juht. Juhatas Läti RSO kontserte kuulsates kontserdisaalides Euroopas ning osales paljudel rahvusvahelistel festivalidel – Concertgebow, Fetes Musicales en Touraine, Chichester Festivities, Festival Costa do Estoril jpm. 1995-2002 oli RO Estonia loominguline juht ja peadirigent.
Alates 2004. a töötab Uppsala Kammerorkestri kunstilise juhi ja peadirigendina ning 2011. aasta septembrist lisandus Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendi ametikoht. On juhatanud kontserte kõikjal Euroopas ja Ameerikas (Detroiti SO, Moskva Filharmoonia SO, Equadori NSO, Rootsi Raadio SO, Stockholmi Kuninglik Filharmoonia, Göteborgi SO, Malmö SO jpt.)
Rahvusvahelisi ooperilavastusi: Rossini „Itaallanna Alžiiris”, Verdi „Trubaduur”, Straussi „Nahkhiir” Soomes, Puccini „Suor Angelica” ja „Gianni Schicchi” Rootsis, Dargomõžski „Näkineid” Wexfordi festivalil Iirimaal, Bizet’ „Carmen” Belgias ja Küprosel, Puccini „Boheem” ja Tšaikovski „Luikede järv“ Rootsi Kuninglikus Ooperis, Verdi „Rigoletto” Malmö Ooperis ja Soome Rahvusooperis, Reinvere „Puhastus“ ja Massenet’ „Thaïs“ Soome Rahvusooperis, Mussorgski „Boriss Godunov” Nantes’i Ooperis, Moskva „Helikon” ooperiga Salzburgi Festspielhausis ja Champs-Élyseés teatris Pariisis.

Vanemuises on toonud välja lavastused: Verdi „Trubaduur“, Lehári „Lõbus lesk”, Massenet’ „Werther“, Tšaikovski „Jevgeni Onegin“, Aintsi „Rehepapp“, Tubina „Reigi õpetaja“, Bizet’ “Carmen“, Donizetti “Lucia di Lammermoor“, Märt-Matis Lille “Tulleminek“.

Rahvusooperis Estonia: Puccini „Boheem”, „Suor Angelica”, Mozarti „Figaro pulm”, Verdi „Nabucco”, „La traviata”, „Don Carlo” ja „Ernani”, Bizet’ „Carmen”, Dargomõžski „Näkineid”, Nicolai „Windsori lõbusad naised”, Straussi „Viini veri”, „Nahkhiir”, „Öö Veneetsias”, Lehári „Lõbus lesk”, Tambergi „Cyrano de Bergerac”, Tubina „Kratt”, Kangro „Süda”, R. Straussi „Salome”, Mussorgski „Boriss Godunov”, Eespere „Gurmaanid“ jm.
Paul Mägi on tunnustatud džässviiuldaja, kes on esinenud festivalidel Ungaris, Bulgaarias, Kuubas, Soomes, Saksamaal, Iirimaal, Inglismaal, USAs jm. On esinenud koos BBC ja Bostoni Sümfooniaorkestriga.
Paul Mägi on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orkestridirigeerimise professor ja Stockholmi Kuningliku Muusikakõrgkooli külalisprofessor.

Tunnustus:
– Aastast 2013 Rootsi Kuningliku Muusikaakadeemia liige
– Valgetähe IV klassi teenetemärk
– 2014 Eesti Teatriliidu muusikalavastuste auhind – Vanemuise teatri lavastusmeeskond, orkester ja trupp – Pjotr Tšaikovski ooperi „Jevgeni Onegin“ kunstiliselt nauditava tulemuse eest
– Eesti Vabariigi Kultuuriauhind
– Teatriliidu aastapreemia 1994, 1996,1999
– 2013 pälvis Paul Mägi Eesti Kultuurkapitali aastapreemia laiahaardelise dirigenditegevuse eest nii Eestis kui välismaal
– Läti Vabariigi Kultuuriauhind 1994
–  Kultuurkapitali muusikaauhind aastal 2000

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkester on Eesti professionaalsete orkestrantide kasvulava. Orkestrit on juhatanud paljud tuntud Eesti dirigendid, nagu Roman Matsov, Vallo Järvi, Peeter Lilje, Eri Klas, Vello Pähn, Paul Mägi, Jüri Alperten, Arvo Volmer, Andres Mustonen, Toomas Kapten, Toomas Vavilov, Risto Joost ja Erki Pehk. Musitseeritud on ka välisdirigentide Michel Tabachniku (Šveits), Jin Wangi (Austria), Colin Mettersi (Inglismaa), Cecilia Rydinger Alini (Rootsi) ja Lutz Köhleri (Saksamaa) käe all. Ühel hooajal toob orkester publiku ette keskmiselt seitse kava. Igal õppeaastal toimub üks kontsert koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga, neist nelja viimast on juhatanud ERSO peadirigent Neeme Järvi. Orkester on saanud tunnustust kontserdireisidel Rootsi, Soome ja Saksamaale. Kolmel korral (2002, 2005 ja 2016) on esinetud Berliinis toimuval festivalil Young Euro Classic, kust kahel korral on koju toodud uudisloomingu preemia – 2005. aastal Ülo Kriguli teosega “JenZeits” ning 2016. aastal Liisa Hirschi teosega “Mechanics of Flying”. 2009. aastal oli EMTA SO Läänemere-äärsete maade muusikaakadeemiate ühenduse (ABAM) orkestriakadeemia baasorkester. Heaks traditsiooniks on saanud igakevadised uudisloomingu kontserdid Tallinna Metodisti kirikus. 2010. aastal toodi Eestis esmakordselt ettekandele Penderecki teosed “Concerto grosso” ja “Ciaccona”, neist viimane helilooja enda dirigeerimisel. Üha populaarsemaks muutuvad ka noortele suunatud kontserdid, kus ühiselt musitseerivad EMTA eri osakondade tudengid.