SügisFest. "Der nordische Baer"

  • -
  • 19:00
  • Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaal
SügisFest.

12.10 kl 19 / EMTA kammersaal
“Der nordische Baer”
Ooperi libreto ja muusika Dominy Clements
Osades Benjamin Kirk (Baer), Veiko Tubin (Baer), Annika Lõhmus (Auguste), Endrik Üksvärav (Nikitin), Rainer Vilu (Schultz)
EMTA sinfonietta ja koor
Koormeister Mai Simson, repetiitor Kristiina Kermes
Tõlge Ann Kuslap, loenglavastus Marko Matvere
Dirigent Tõnu Kaljuste

Sissepääs tasuta

"Seda ooperit võib tinglikult nimetada ka mono-ooperiks. Karl Ernst von Baer jutustab oma lugu, satub tänapäeva ning auditoorium saab jälgida meie kangelast eri aegadel, kõlades ja ruumides."
Tõnu Kaljuste

Karl Ernst Ritter von Baer, Edler von Huthorn (1792–1876) oli Järvamaal sündinud baltisaksa päritoluga loodus- ja arstiteadlane ning kirjeldava ja võrdleva embrüoloogia rajaja. Pärast Tartu Ülikooli meditsiiniteaduskonna lõpetamist täiendas Baer end Viinis, Würzburgis ja Berliinis ning töötas alates 1817. aastast Königsbergi ülikoolis, kus tegutses teaduse korraldajana mitmel teadusalal korraga – zooloogia, botaanika, võrdlev anatoomia, füüsiline antropoloogia ja polaaralade geograafia. 1825. aastal hakkas Baer peaasjalikult imetaja loote arengut uurima ning 1827. aastal avastas ta imetaja munaraku ja pani aluse nüüdisaegsele embrüoloogiale. Peterburis elades muutus Baeri kireks geograafia, mistõttu ta korraldas ekspeditsioone ning käis ka ise mitmel teaduslikul retkel. Sel ajal tihenesid oluliselt tema sidemed kodumaaga, nii käis Baer korduvalt Põhja-Eesti rannikul, et teha seal kindlaks jääaja jälgi. Samuti uuris ta esimese teadlasena maailmas süstemaatiliselt Peipsi järve ja Läänemere idakalda töönduslikku kalandust.
Karl Ernst von Baer on maetud Tartusse Raadi kalmistule ning Toomemäel asub tema mälestuskuju. 1992. aasta rahareformiga võeti kasutusele Baeri portreepildiga kahekroonised.

Dominy Clements (1964) on õppinud Londonis Kuninglikus Muusikaakadeemias kompositsiooni Christopher Browni ja Edward Gregsoni juures, flööti Gareth Morrise juures ning Hollandis Kuninglikus Konservatooriumis Louis Andriesseni juures. Helilooja ja dirigendina oli ta elektroakustilise ansambli Uncle Joe’s A.U.G. kaasasutaja ning koos Marion de Laati, Hans Wittemani ja Erik van Baleniga asutasid ansambli W.O.R.M.
Clementsi teosed on võitnud auhindu festivalidel ja konkurssidel, nagu Arts For The Earth Festival, Piano Circus Composers Competition, Icebreaker Composers’ Competition jpt. Clementsi duo flöödile ja bassklarnetile „Extant-Extinct“ ilmus audioajakirjas Unknown Public ja tema elektroonilised efektid on ka Peter Sheridani plaadil „Monologues and Dialogues“.
Dominy Clements on flötist ansamblis Trio Lautareasca, mängib subkontrabassflööti ansamblis BlowUp! ja Hollandi Flöödiorkestris, kelle esituses koos Nargenfestivali kooriga kõlas tema teos „The Blue and the Dim and the Dark“ 2011. aastal Nargenfestivalil.